Ostrożnie z fajerwerkami! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Racibórz powitał Nowy Rok
Racibórz powitał Nowy Rok

Raciborscy policjanci przypominają o ostrożności podczas używania materiałów pirotechnicznych. Nieumiejętne używanie fajerwerków może stwarzać ogromne zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia.

Każdego roku na kilka dni przed sylwestrem do sprzedaży oferowane są duże ilości różnego rodzaju fajerwerków. Kupując je, należy pamiętać, że na każdym opakowaniu powinna znajdować się etykieta w języku polskim, data ważności, opis produktu oraz zalecenia producenta z instrukcją obsługi. Pamiętajmy, aby nie kupować przeterminowanych materiałów pirotechnicznych bądź wycofanych z obiegu.

- reklama -

Korzystając z fajerwerków, trzeba pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa:
– nie pozwalajmy dzieciom dokonywać samodzielnych zakupów tego rodzaju materiałów,
– nie używajmy fajerwerków będąc pod wpływem alkoholu,
– przy ich „odpalaniu” postępujmy zgodnie z zaleceniami producenta,
– stosujmy się do zapisów instrukcji obsługi,
– nie odpalajmy ich w domu bądź na balkonie.

Raciborscy policjanci kontrolują i będą kontrolować punkty sprzedaży wyrobów pirotechnicznych znajdujące się w naszym mieście, jak również na terenie całego powiatu. Kontrole tych miejsc mają na celu stwierdzenie, czy osoby zajmujące się handlem środkami pirotechnicznymi posiadają wymagane zezwolenia, czy są na nich umieszczone informacje dotyczące instrukcji stosowania tych wyrobów, a także, czy miejsca sprzedaży wyposażone są w podręczny sprzęt gaśniczy.

Obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18.

Nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi jest karane. Grozi za to kara aresztu, grzywny albo nagany. Natomiast za sprzedaż nieletnim materiałów pirotechnicznych grozi nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here