Został tylko rok na wymianę starych pieców. Skąd wziąć na to pieniądze?

Smog

Szacunki ekspertów wskazują, że dzięki zastosowaniu efektywnych energetycznie urządzeń grzewczych, a także wymienników ciepła oraz wykonaniu kompleksowej termomodernizacji, przeciętne polskie gospodarstwa domowe są w stanie zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40%.

Został tylko rok na wymianę starych pieców. By sfinansować wymianę starego pieca i ocieplenie domu, można skorzystać z rządowego programu Czyste Powietrze i uzyskać do 37 tys. zł na kompleksową modernizację systemu ogrzewania w swoim gospodarstwie domowym.

- reklama -

Program przewiduje dwa główne poziomy dofinansowania zależne od dochodów: podstawowy i podwyższony. Beneficjentem – osobą korzystającą – programu może być właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego. Roczny dochód beneficjenta w podstawowej grupie dofinansowania nie może przekroczyć 100 000 zł. Tu jest brany pod uwagę tylko dochód beneficjenta, tj. właściciela lub współwłaściciela domu jednorodzinnego. W podwyższonej grupie dofinansowania liczony jest średni dochód na jednego członka gospodarstwa domowego, który nie może przekroczyć 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1960 zł w jednoosobowym. Dochód należy udowodnić za pomocą specjalnego zaświadczenia, które wydawane jest w urzędzie gminnym właściwym dla miejsca zamieszkania.

Osoby zaliczane do podstawowej grupy dofinansowania mogą uzyskać:
– do 25 000 zł na wymianę źródła ciepła na pompę ciepła, rekuperację, termomodernizację i niezbędną dokumentację oraz dodatkowo do 5 000 zł na instalację fotowoltaiczną;
– do 20 000 zł na wymianę źródła ciepła na inne niż pompa ciepła (np. kondensacyjny piec gazowy lub kocioł węglowy 5 klasy), rekuperację, termomodernizację i niezbędną dokumentację oraz dodatkowo do 5 000 zł na instalację fotowoltaiczną;
– do 10 000 zł na rekuperację, termomodernizację i dokumentację, gdy nie jest wymieniane źródło ciepła.

Osoby kwalifikujące się do podwyższonego poziomu dofinansowania mogą uzyskać:
– do 32 000 zł na wymianę źródła ciepła na pompę ciepła, rekuperację, termomodernizację i niezbędną dokumentację oraz dodatkowo do 5 000 zł na instalację fotowoltaiczną;
– do 32 000 zł na wymianę źródła ciepła na inne niż pompa ciepła (np. kondensacyjny piec gazowy lub kocioł węglowy 5 klasy), rekuperację, termomodernizację i niezbędną dokumentację oraz dodatkowo do 5 000 zł na instalację fotowoltaiczną
– do 15 000 zł na rekuperację, termomodernizację i dokumentację, gdy nie jest wymieniane źródło ciepła.

Przy podstawowym poziomie dofinansowania intensywność finansowania – czyli procent inwestycji, jaki można sfinansować z dotacji – wynosi średnio 30-40%, przy podwyższonym poziomie intensywność ta wynosi przeciętnie 60%.

Obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Związek Banków Polskich pracują nad uruchomieniem akcji kredytowej na cele antysmogowe. Mają one pomóc wielu właścicielom nieruchomości sfinansować koszty inwestycji nieobjęte dotacjami programu. Kredyty mają być uruchomione w 2021 r.

Mieszkańcy województwa śląskiego wnioski mogą składać elektronicznie poprzez tzn. Portal Beneficjenta Programu, gdzie znajdą też szczegółowe wytyczne dotyczące ubiegania się o dofinansowanie: https://portal.wfosigw.katowice.pl/strona-glowna-programu.

Warto także wiedzieć, że z programu można dofinansować projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte. Należy jednak pamiętać, że rozliczeniu będą podlegać koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

– Dzięki wykorzystaniu dofinansowania i modernizacji sposobu ogrzewania domu można uzyskać nie tylko nowoczesny, nieemitujący zanieczyszczeń i komfortowy system grzewczy, ale także oszczędności w ogrzewaniu twojego domu. Szacunki ekspertów wskazują, że dzięki zastosowaniu efektywnych energetycznie urządzeń grzewczych, a także wymienników ciepła (rekuperacji) oraz wykonaniu kompleksowej termomodernizacji, przeciętne polskie gospodarstwa domowe są w stanie zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40%. Oczywiście dzięki temu zyskujemy wszyscy szanse także na to, że w przyszłości będziemy mogli oddychać czystym i zdrowym powietrzem – przekonują Stowarzyszenie Zielony Racibórz i Raciborski Alarm Smogowy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj