Ferie zimowe inne niż zwykle. Co zrobić, by były bezpieczne?

ferie zimowe
Fot. unsplash.com

Raciborscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo dzieci w okresie tegorocznych ferii zwracają się z apelem.

Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa w Polsce i na świecie tegoroczne ferie zimowe wyglądają inaczej niż dotychczas. Aby ten czas przebiegł szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

- reklama -

Choć zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 nie będzie obowiązywał w czasie trwania ferii zimowych, to jednak nie należy zapominać w tym czasie o zachowaniu dystansu społecznego, zakrywaniu ust i nosa oraz stosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Apel do dzieci i młodzieży:
– Zawsze informuj rodziców lub opiekunów, dokąd i z kim idziesz oraz o której godzinie wrócisz do domu!
– Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie.
– Do zabaw na świeżym powietrzu wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
– Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp.
– Przez ulicę w porze zimowej przechodź ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego.
– Zabawa na śniegu, zjazdy z górki na sankach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
– Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn.
– Ważny dla twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz.
– Zagrożenie dla zdrowia, a nawet twojego życia stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub straż pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.
– Pamiętaj o podstawowych zasadach poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Odpoczynek w domu też musi być bezpieczny. – Pozostając w domu nie otwieraj drzwi nieznajomym, nie wpuszczaj do mieszkania obcych osób. Nie eksperymentuj na własną rękę – tego rodzaju zabawy wykonuj pod nadzorem osób dorosłych. Nie dokonuj żadnych napraw w domu, nie baw się ostrymi przedmiotami, nie wkładaj żadnych przedmiotów do gniazdek z prądem, nie odkręcaj gazu w kuchence gazowej, nie baw się zapałkami, nie zostawiaj odkręconej wody bez nadzoru. Pamiętaj – samemu nie wolno brać żadnych lekarstw! Nie wychylaj się przez okno i nie rzucaj żadnych przedmiotów w kierunku przechodzących osób – apeluje policja.

Warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z internetu w czasie wolnym oraz podczas ferii. – Korzystając z internetu, kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. Chroń swoje dane, strzeż ich, nie ujawniaj danych poufnych (tj. hasło, login). Zabezpiecz swój komputer, zainstaluj dobry program antywirusowy. Nigdy nie podawaj danych teleadresowych nowo poznanym przez internet osobom. Zawsze należy czytać regulaminy serwisów, z których korzystamy. „Internet nie zapomina”, co raz w nim umieścisz pozostaje w sieci – zastanów się, jakie treści umieszczasz w sieci. Surfując po sieci, pamiętaj o ustawieniu prywatności w programach, z których korzystasz. Nie zapisuj ważnych haseł w plikach dostępnych na komputerze, nie używaj linków rozsyłanych przez nieznanych nadawców bądź przez komunikatory, nie przesyłaj osobom obcym prywatnych zdjęć. Nie umawiaj się z osobą nieznajomą, pamiętaj – nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie monitora. Nie pobieraj plików z nieznanych stron internetowych.

W sytuacji wymagającej niezwłocznego udzielenia pomocy należy zadzwonić na numer alarmowy – 112. To Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a każdorazowo w sytuacji pilnej czy alarmowej osoby dzwoniące będą przekierowywane do odpowiednich służb na terenie miasta – policji, Państwowej Straży Pożarnej, Zespołów Ratownictwa Medycznego.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj