Koronawirus. Ponad 127 tys. seniorów zarejestrowało się na szczepienia

koronawirus szczepienia
Zdjęcie poglądowe. Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim jest 12 nowych zakażeń, zmarło pięć osób.

W Polsce w ciągu ostatniej doby odnotowano 7795 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej jest w województwach: mazowieckim – 946, wielkopolskim – 768 i zachodniopomorskim – 749, w śląskim jest 601 nowych infekcji. Zmarło 386 osób – 88 z powodu COVID-19, a 298 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. W ciągu doby wykonano ponad 73,1 tys. testów na koronawirusa. Od początku epidemii w Polsce odnotowano 1 422 320 zakażenia, zmarło 32 844 osób, a 1 164 650 wyzdrowiało. Przeciwko COVID-19 zaszczepiono do tej pory ponad 410 tys. osób.

- reklama -

W powiecie raciborskim jest 12 nowych zakażeń, zmarło pięć osób.

O północy z czwartku na piątek rozpoczęła się centralna rejestracja na szczepienia dla seniorów powyżej 80. roku życia i przyjmowanie zgłoszeń dla osób w wieku 18-69 lat. Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk podczas spotkania z mediami przekazał, że do godz. 10:00 na szczepienie zarejestrowało się 127 796 seniorów. Na infolinię w ciągu pierwszych 90 min. zadzwoniono ponad 84 tys. razy, a w ciągu godziny stronę internetową, na której można się rejestrować, odwiedzono 1 mln razy. – Do tej pory przesłano 474 tys. zgłoszeń i prawie już 377 tys. zostało potwierdzonych przez kliknięcie w specjalny link wysyłany przez system do zgłaszającego się jako osoby gotowej do przyjęcia szczepienia – poinformował Michał Dworczyk. System zgłaszania swojej gotowości do zaszczepienia i zapisów tuż po północy nie zadziałał, ale ok. godz. 1:00 przywrócono jego pełną funkcjonalność.

W czwartek do północy terminy szczepień w centralnym kalendarzu wystawiło 4 787 punktów w całej Polsce i właśnie dla tych punktów uruchomiona została rejestracja. Jak przekazał Michał Dworczyk, wystawionych terminów było ponad 1,5 mln – od 25 stycznia do końca marca. – Planowaliśmy, że będzie to około 6 tys. punktów i około 2 mln terminów. Wczoraj okazało się, że część punktów – co przedstawiono nam rano, chodzi w szczególności o POZ-y – powiedziała, że nie zdąży do wieczora wystawić swoich kalendarzy. Dodatkowo nastąpiła mniej więcej godzinna przerwa w dostępie do centralnego kalendarza do ładowania terminów, ponieważ bardzo dużo punktów szczepień jednocześnie starało się wprowadzać terminy dla pacjentów – wyjaśniał.

W konsekwencji został uruchomiony „wariant B” – w 30 szpitalach tymczasowych w największych miastach uruchomiono kilkaset tysięcy dodatkowych terminów. Dla tych POZ-ów, które są w programie szczepień, a które nie zdążyły wczoraj zgłosić swojego kalendarza, wydłużono termin zgłoszeń.

W trakcie konferencji poruszono również temat punktów szczepień, które już są przeciążone i „odsyłają chętnych z kwitkiem”. Michał Dworczyk zwracał uwagę, że mapa punktów szczepień i zapotrzebowania na szczepionki w tej chwili kształtuje się i do 25 stycznia – kiedy rozpoczną się szczepienia grupy pierwszej – jeszcze będzie się kształtowała, a potem będzie dalej uzupełniana. Zapewnił też, że nie ma takiej możliwości, żeby do miejscowości, w której jest mniej osób potrzebujących, trafiło więcej szczepionek i tym samym nie trafiło do gminy, gdzie tych potrzebujących jest więcej.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here