Czechy zmieniają zasady wjazdu od piątku

koronawirus czechy
Praga. Fot. rmx.news

Zmieniają się rodzaje testów wymaganych przy wjeździe do tego kraju oraz obowiązek kwarantanny. Nadal obowiązuje zakaz podróży turystycznych do Czech m.in. z Polski.

Czeski rząd wprowadza kolejne zmiany dla osób planujących podróż do ich kraju. Zmieniła się lista państw, które – w zależności od sytuacji epidemicznej – trafiły do grupy krajów „bardzo ryzykownych”, „o wysokim stopniu ryzyka”, „średnim stopniu ryzyka” i „bezpiecznych”.

- reklama -

Wśród krajów „bardzo ryzykownych” znalazły się Słowacja, Wielka Brytania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Hiszpania i Portugalia. Osoby chcące wyjechać z nich do Czech od 5 lutego muszą mieć przy sobie test PCR nie starszy niż 48 godzin, a po przyjeździe obowiązuje je co najmniej pięciodniowa kwarantanna, którą kończy test PCR. Po zakończeniu izolacji przez kolejne pięć dni istnieje obowiązek noszenia maski klasy FFP2.

Polska, a także Niemcy, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Francja, Włochy, Cypr, Liechtenstein, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Rumunia, Szwecja, Szwajcaria i Azory określane są mianem państw o „wysokim stopniu ryzyka”. Przybysze z tych państw muszą mieć 48 godzin przed przyjazdem do Czech wykonane testy antygenowe lub PCR. Tylko test PCR będzie konieczny w piątym dniu po przyjeździe do Czech.

Przyjęte przez rząd zasady w żadnym stopniu nie zmieniają jego wcześniejszej decyzji, w myśl której do Czech zakazane są przyjazdy z powodów turystycznych. Do Czech można przyjeżdżać tylko w związku z pracą, szkoła, niezbędnymi wizytami u rodzin lub bliskich, na wesele lub pogrzeb.

Rząd Czech, podobnie jak w Polsce, postanowił też ukrócić praktykę „fałszywych” wyjazdów służbowych i wprowadzono obowiązek posiadania przez podróżujących stosownego zaświadczenie od pracodawców lub od firm, które zamawiają usługę od konkretnej osoby. Właściciele hoteli i pensjonatów mają obowiązek weryfikować dokumenty od podróżnych. Zapowiedziano, że niestosowanie się do tego nakazu będzie karane nie tylko rutynowymi mandatami, ale także pozbawieniem praw do rządowych programów kompensacyjnych. Dodatkowo od 30 stycznia Czesi mogą wyjeżdżać do swych domów za miastem tylko z członkami rodziny, z którymi mieszkają.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj