Koronawirus. Szczepienia nauczycieli od przyszłego piątku

przemyslaw czarnek
Minister edukacji Przemysław Czarnek. Fot. MEN

W pierwszej kolejności będą szczepieni nauczyciele pracujący obecnie w systemie stacjonarnym.

Od poniedziałku 8 lutego do rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19 będą mogli zgłaszać się nauczyciele oraz pracownicy przedszkoli i żłobków. Pierwsze szczepienia odbędą się za tydzień, w piątek.

- reklama -

W pierwszym etapie mogą zgłaszać się opiekunowie w żłobkach, nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku „pomoc nauczyciela” i „pomoc wychowawcy”, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych, nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, a także pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jako pierwsi będą szczepieni więc nauczyciele pracujący obecnie w systemie stacjonarnym, w kolejnym etapie do tej grupy dołączą nauczyciele uczący w pozostałych klasach. Nauczyciele powyżej 60. roku życia są zakwalifikowani do grupy seniorów i dopiero będą szczepieni w swojej grupie wiekowej.

Każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, może zgłosić się do dyrektora swojej szkoły. Ten będzie wypełniał w Systemie Informacji Oświatowej prosty formularz, który będzie udostępniony w „Strefie Pracownika” SIO. W formularzu, który będzie zawierał wykaz nauczycieli, dyrektor zaznaczy imiona i nazwiska chętnych nauczycieli zatrudnionych w szkole lub placówce, dopisze pracowników niebędących nauczycielami, lub niezatrudnionych w szkole i wypełniony formularz prześle drogą elektroniczną do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego. Nazwa szpitala i jego adres będą widoczne w formularzu. Będzie to szpital znajdujący się w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki. W momencie dostarczenia szczepionki szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie. Dyrektor szkoły będzie miał czas na wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 10 lutego.

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapewnił, że powrót do szkół nie jest uzależniony od szczepień, a decyzja ta zależy od „wielu czynników”. – Nie uzależniamy powrotu do szkół od zaszczepienia nauczycieli, tak jak nie uzależnialiśmy powrotu do szkół klas I-III od zaszczepienia nauczyciel klas I-III. Decyzja o tym, czy kolejne roczniki uczniów wrócą do szkół, decyzja, która będzie podejmowana na najwyższym szczeblu przez premiera, zależy od wielu czynników, w tym od tego, co dziś dzieje się w szkołach, od tego, czy dziś nie rozprzestrzenia się koronawirus wśród dzieci i nauczycieli, od tego, jakie będą wyniki testów, które będą przeprowadzane w przyszłym tygodniu – mówił Przemysław Czarnek.

Rząd planuje zaszczepić wszystkich nauczycieli w ciągu miesiąca, potem mają rozpocząć się szczepienia m.in. służb mundurowych.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj