Trzynasta emerytura – dla kogo i ile będzie wynosić?

Senior
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik.com

W 2021 r. emeryci otrzymają trzynastą i czternastą emeryturę. Termin wypłaty „trzynastek” przypadnie w kwietniu.

Trzynasta emerytura to rodzaj świadczenia, którego wypłacanie rozpoczęło się w 2019 r. To coroczne, jednorazowe wsparcie dla emerytów. W 2019 r. „trzynastki” wypłacone zostały ponad 9 mln uprawnionych w wysokości 1100 zł brutto, co na rękę stanowiło 888,25 zł. W kwietniu 2020 r. do portfeli emerytów trafiło 1200 zł brutto, czyli 981 zł netto.

- reklama -

Trzynastą emeryturę w danym roku kalendarzowym otrzymują osoby, które do 31 marca nabyły prawo do tego świadczenia. Wniosek o emeryturę należy złożyć do ZUS na miesiąc przed uzyskaniem wieku uprawniającego do niej, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. „Trzynastka” nie jest wliczana do dochodu emerytów, co nie pozostaje bez znaczenia przy rokrocznych rozliczeniach podatkowych, czy w sytuacji ubiegania się np. o dodatki mieszkaniowe. Kwota ta jest także wolna od potrąceń i egzekucji.

Przysługuje ona wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranych świadczeń, także osobom pobierającym zasiłki oraz świadczenia przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne i rodzicielskie świadczenia uzupełniające czyli tzw. emerytury matczyne. Wypłacana jest raz w roku razem z przyznawanym świadczeniem emerytalnym. Przysługuje z urzędu, co oznacza, że nie ma potrzeby składać w tej sprawie wniosku.

W 2021 r. trzynasta emerytura wyniesie 1250 złotych brutto, co stanowi 1022 zł na rękę. „Trzynastki” trafią do emerytów w tych samych terminach, w których otrzymują dotychczasowe świadczenia. Będzie to więc 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dzień kwietnia.

Pełną czternastą emeryturę w wysokości minimalnej emerytury otrzymają seniorzy pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto. W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada złotówka za złotówkę – czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł. Czternastą emeryturę otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo 7,9 mln osób – otrzyma wypłatę w pełnej wysokości. Zostanie wypłacona z urzędu w terminie wypłaty listopadowych świadczeń.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here