Koronawirus. Minister zdrowia apeluje o wstrzymanie planowych zabiegów

operacja szpital
Zdjęcie poglądowe. Fot. unsplash.com

Jak tłumaczy NFZ, chodzi o zapewnienie dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów chorych na COVID-19 wymagających pilnego przyjęcia do szpitala.

W Polsce jest 9 954 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 1772, śląskiego – 1061 i warmińsko – mazurskiego – 835. Z powodu COVID-19 zmarły 64 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 218. Wykonano 54 010 testów. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 18 105 chorych, pod respiratorami jest 1838 z nich. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano w sumie 27 122 łóżka i 2687 respiratorów.

- reklama -

Od początku pandemii w Polsce wykryto 1 811 036 zakażeń. Zmarło 45 599 osób, wyzdrowiało 1 503 353. Wykonano także ponad 4 mln szczepień – 1 434 640 osób otrzymało drugą dawkę szczepionki. Po iniekcjach zgłoszono 4 328 niepożądanych odczynów, w większości łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

W powiecie raciborskim jest 18 nowych zakażeń, jedna osoba zmarła.

W poniedziałek wieczorem na polecenie ministra zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia wystosował apel do placówek opieki zdrowotnej o wstrzymanie planowych zabiegów i świadczeń medycznych – po to, by zapewnić dodatkowe łóżka dla chorych na COVID-19. NFZ podkreśla jednak, że ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

Fundusz apeluje również, by przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

NFZ tłumaczy, że chodzi przede wszystkim o pobyt w szpitalu w celu przeprowadzenia następujących zabiegów: endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej oraz  pomostowania naczyń wieńcowych. To samo tyczy się również dużych zabiegów torakochirurgicznych, wewnątrzczaszkowych, nefrektomii oraz histerektomii, ale tylko pod warunkiem, że są one wykonywane z powodów innych niż onkologiczne.

– Jednocześnie wskazujemy, że w każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia i potencjalne skutki – informuje NFZ.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj