Podczas prac uczniowie uczyli się prawidłowego posługiwania się i korzystania z miary stolarskiej, piły do drewna, wyrzynarki, wiertarko-wkrętarki, papieru ściernego, kątownika itp. prostych narzędzi stolarskich, przestrzegając przepisów BHP.
40 ekobudek lęgowych dla ptaków, które zostały wykonane przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim powstały z materiałów pochodzących z recyklingu. W najbliższych dniach zawisną one na drzewach wokół szkoły. Część zostanie przekazana też osobom, które zechcą zaprosić do swoich ogrodów skrzydlatych przyjaciół.
Coś z niczego
Budki lęgowe zostały zrobione z desek pochodzących z recyklingu i ze zużytych drewnianych palet. – Chcemy pomóc ptakom, które często są naszymi sprzymierzeńcami w walce z ogrodowymi szkodnikami. Nasze skrzynki lęgowe wykonaliśmy z myślą o najmniejszych ptakach, które mogłyby się w nich gnieździć. Średnica otworów wynosi ok 30 mm, co pozwoli zadomowić się takim gatunkom ptaków jak sikorki, wróble, mazurki, pleszki, kowaliki, kopciuszki, krętogłowy, dzięciołki i muchołówki – tłumaczy Marcin Kazka. Łącznie powstało 40 budek, do których złożenia zużyto prawie 600 wkrętów.
Ochronić przyrodę
– Wieszając budki lęgowe przyłączamy się do jakże potrzebnej ochrony przyrody. Miejsc na gniazda w coraz to bardziej zurbanizowanym krajobrazie ciągle ubywa, a wieszając skrzynki lęgowe przyczyniamy się, że jest ich więcej. Tym sposobem możemy także wpłynąć na liczebność szkodników i uciążliwych owadów wokół nas, ograniczając ich ilość w naturalny, ekologiczny sposób. Nasze budki podarujemy przyjaciołom szkoły i wszystkim osobom, które będą chciały zaprosić do swoich ogrodów ptaki i tym samym wesprzeć naszą akcję wieszania budek lęgowych – tłumaczą organizatorzy akcji.
/Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim oprac. c/