Uczniowie z Wodzisławia zachęcają do pomocy ptakom. Zrobili 40 ekobudek lęgowych

Budki lęgowe
Średnica otworów wynosi ok 30 mm, co pozwoli zadomowić się takim gatunkom ptaków jak sikorki, wróble, mazurki, pleszki, kowaliki, kopciuszki, krętogłowy, dzięciołki i muchołówki

Podczas prac uczniowie uczyli się prawidłowego posługiwania się i korzystania z miary stolarskiej, piły do drewna, wyrzynarki, wiertarko-wkrętarki, papieru ściernego, kątownika itp. prostych narzędzi stolarskich, przestrzegając przepisów BHP.

40 ekobudek lęgowych dla ptaków, które zostały wykonane przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim powstały z materiałów pochodzących z recyklingu. W najbliższych dniach zawisną one na drzewach wokół szkoły. Część zostanie przekazana też osobom, które zechcą zaprosić do swoich ogrodów skrzydlatych przyjaciół.

- reklama -

Coś z niczego

Budki lęgowe zostały zrobione z desek pochodzących z recyklingu i ze zużytych drewnianych palet. – Chcemy pomóc ptakom, które często są naszymi sprzymierzeńcami w walce z ogrodowymi szkodnikami. Nasze skrzynki lęgowe wykonaliśmy z myślą o najmniejszych ptakach, które mogłyby się w nich gnieździć. Średnica otworów wynosi ok 30 mm, co pozwoli zadomowić się takim gatunkom ptaków jak sikorki, wróble, mazurki, pleszki, kowaliki, kopciuszki, krętogłowy, dzięciołki i muchołówki – tłumaczy Marcin Kazka. Łącznie powstało 40 budek, do których złożenia zużyto prawie 600 wkrętów.

Ochronić przyrodę

– Wieszając budki lęgowe przyłączamy się do jakże potrzebnej ochrony przyrody. Miejsc na gniazda w coraz to bardziej zurbanizowanym krajobrazie ciągle ubywa, a wieszając skrzynki lęgowe przyczyniamy się, że jest ich więcej. Tym sposobem możemy także wpłynąć na liczebność szkodników i uciążliwych owadów wokół nas, ograniczając ich ilość w naturalny, ekologiczny sposób. Nasze budki podarujemy przyjaciołom szkoły i wszystkim osobom, które będą chciały zaprosić do swoich ogrodów ptaki i tym samym wesprzeć naszą akcję wieszania budek lęgowych – tłumaczą organizatorzy akcji.

/Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj