Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla 69-latków

senior telefon
Zdjęcie poglądowe, fot. freepik.com

Zapisy potrwają trzy dni, a szczepienia rozpoczną się 22 marca.

W czwartek od godz. 6:00 rano wszystkie osoby z rocznika 1952 mogą zapisywać się na konkretne terminy szczepień przeciw COVID-19. Zapisy potrwają do 13 marca. W polu poświęconym rejestracji pierwszeństwo dotyczy najstarszych osób, ale jeśli miną podane terminy, 69-latkowie nadal będą mogli to zrobić w późniejszym terminie.

- reklama -

Zapisu na szczepienie można dokonać na cztery sposoby.

Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię 989. Dla dzwoniących z zagranicy – 22 62 62 989. Nie jest potrzebny osobisty kontakt zainteresowanego, bo seniora zgłosić może osoba bliska z rodziny. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba też zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia – przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

Druga droga to elektroniczny zapis poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl, ale aby to zrobić, trzeba mieć profil zaufany. Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie.

Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Ich lista dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

Ostatni sposób to wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny, wystarczy odpowiedzieć TAK, jeśli nie – należy wysłać wiadomość o treści NIE. Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerwa proces rejestracji. Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS, oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień. Po zarejestrowaniu, na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie o niej. Należy jednak pamiętać, by nie odpowiadać na SMS z innego numeru niż numer 664 908 556 lub 880 333 333. To może być próba wyłudzenia pieniędzy. Zweryfikować należy go na stronie gov.pl/szczepimysie.

Szczepienia seniorów w wieku 69 lat rozpoczną się 22 marca. Tego samego dnia wystartuje również rejestracja na szczepienie osób w wieku 66 i 65 lat. 18 marca natomiast ma ruszyć rejestracja osób w wieku 68 i 67 lat, a 25 marca rejestrować ponownie będą się mogły osoby z grupy 70+.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here