5,5 tysiąca kierowców straciło prawo jazdy z powodu punktów karnych

kierowca samochod
Fot. pexels.com

Liczbę punktów karnych można sprawdzić przez internet – na portalu GOV.pl, korzystając z e-usługi „Sprawdź swoje punkty karne” lub w aplikacji mObywatel.

24 to maksymalna liczba punktów karnych, którą może zgromadzić kierowca posiadający prawo jazdy dłużej niż rok. Prowadzący z krótszym stażem mogą mieć 20 punktów karnych. Po przekroczeniu tej liczby ich prawo jazdy jest zatrzymywane. Zgodnie z informacjami z Centralnej Ewidencji Kierowców w 2020 r. 5471 kierowcom zatrzymano prawo jazdy za punkty karne.

- reklama -

Liczbę punktów karnych można sprawdzić przez internet – na portalu GOV.pl, korzystając z e-usługi „Sprawdź swoje punkty karne” lub w aplikacji mObywatel. W obu przypadkach potrzebny jest profil zaufany – do zalogowania się do e-usługi i do uruchomienia aplikacji mObywatel.

Na portalu GOV.pl w sekcji „Usługi dla obywatela” (menu po lewej stronie) należy wybrać „Kierowcy i pojazdy”, a tam e-usługę „Sprawdź swoje punkty karne”.

Od 4 grudnia 2020 r. licznik punktów karnych jest także dostępny w naszej aplikacji mObywatel. Pojawił się tam wraz z mPrawem Jazdy. Aplikacja jest oficjalna, bezpieczna i bezpłatna. Można ją pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore.

Informacje o punktach karnych pobierane są raz na dobę – aktualizacja odbywa się codziennie około godz. 6:00. Wraz z liczbą punktów karnych wyświetli się informacja, ile dni pozostało do ich wygaśnięcia.

A kiedy punkty wygasają? Gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni), gdy kierowca ukończy szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – jeśli przed jego rozpoczęciem miał mniej niż 24 punkty karne. Takie szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Można uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

– Tylko w styczniu i lutym tego roku polscy kierowcy sprawdzili przez internet liczbę swoich punktów karnych niemal 1,5 miliona razy. To prawie 12 razy więcej niż rok temu w tym samym czasie – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Dzięki udostępnieniu licznika w aplikacji mObywatel popularność tej e-usługi znacznie wzrosła – dodaje.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here