Europejska Agencja Leków: Korzyści ze szczepionki AstraZeneka przeważają nad ryzykiem

koronawirus szczepienia
Fot. unsplash.com

Rzecznik resortu zdrowia podkreślił, że Polska kieruje się wskazaniami Europejskiej Agencji Leków. – Na dziś w Polsce nie wystąpił żaden przypadek zgonu z powodu szczepienia szczepionką AstraZeneca – zapewnił.

W Polsce jest 14 396 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – to o 4 442 przypadki więcej niż tydzień temu. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 2347, śląskiego – 1716 i łódzkiego – 1064. Zmarły 372 osoby – z powodu COVID-19 79 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 293. Wykonano 63,9 tys. testów. W szpitalach pacjenci z COVID-19 zajmują 21 183 z 29 304 przygotowanych łóżek. 2 139 osób jest podłączonych do respiratorów – w sumie przygotowano ich 2 959.

- reklama -

Od początku epidemii w Polsce zakaziło się w sumie 1 931 921 osób, zmarło 47 578, wyzdrowiało 1 587 164. Wykonano także łącznie 4 557 060 szczepień.

W powiecie raciborskim odnotowano dziewięć nowych zakażeń, zmarła jedna osoba.

Coraz więcej krajów czasowo wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca. Do Danii, Islandii, Norwegii, Irlandii, Bułgarii, Rumunii, a także Demokratycznej Republiki Konga i Tajlandii dołączyły Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania. Austria, Estonia, Litwa, Luksemburg i Łotwa zawiesiły podawanie pewnych partii szczepionek. Powodem są doniesienia o możliwych poważnych skutkach ubocznych – problemach z krzepliwością krwi.

– Obecnie nie ma wskazań, że szczepienia preparatem AstraZeneca spowodowały zakrzepy krwi. Liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u zaszczepionych ludzi nie wydaje się wyższa niż w przypadku całej populacji – stwierdziła dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke na specjalnej konferencji prasowej. – Jesteśmy głęboko przekonani, że korzyści ze szczepionki AstraZeneka przeważają nad ryzykiem. W czwartek ogłosimy wnioski i rady dotyczące rezultatów spotkań w sprawie AstraZeneki – zapowiedziała.

– Jeśli szczepione są miliony ludzi, to jest nieuchronne, że pojawiają się rzadkie i poważne incydenty chorób po szczepieniu. Naszą rolą jest, aby zapewnić, że podejrzane reakcje są szybko analizowane, by odpowiedzieć na pytanie, czy to efekt uboczny szczepionki, czy koincydencja – powiedziała szefowa Europejskiej Agencji Leków.

Co ze szczepionkami firm BioNTech-Pfizer i Moderna? – Przyglądamy się efektom ubocznym powodowanym przez wszystkie szczepionki. Aktualnie skupiamy uwagę na AstraZenece, ale przypatrywaliśmy się liczbom związanym ze wszystkimi szczepionkami, które są w obiegu. Wydaje się, że są podobne liczby przychodzące z całego świata, ale to jest coś, co będzie musiało zostać ocenione przez nasz komitet – powiedziała.

– Sprawdzamy hipotezę, że zakrzepy krwi są związane z jakąś konkretną partią szczepionki. Że wynikają z różnic w produkcji różnych partii. Jest to część naszego badania – oświadczyła Cooke. Inną sprawdzaną hipotezą jest negatywny wpływ szczepionki na określone grupy populacji.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas wtorkowej konferencji prasowej podkreślił, że Polska w tej sprawie kieruje się wskazaniami Europejskiej Agencji Leków. – Analizujemy również to, co się dzieje u nas, w Polsce. Na dziś w Polsce nie wystąpił żaden przypadek zgonu z powodu szczepienia szczepionką AstraZeneca – zapewnił. Jak dodał wszystkie szczepienia, które odbywają się w Polsce, są szczepieniami bezpiecznymi. – Szczepionki, które są rekomendowane, są szczepionkami bezpiecznymi – mówił.

Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepionce firmy AstraZeneca jest na poziomie niecałych 0,4%, z czego, jak podkreślił, tych ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych było jedynie 5. – Ta szczepionka jest szczepionką w tej chwili cały czas bezpieczną, nie ma żadnej rekomendacji, by wstrzymywać szczepienia. Polegamy tu na naszych specjalistach zarówno z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, GIS czy też Państwowego Zakładu Higieny, który na bieżąco analizują wszystkie NOP-y, które pojawiają się w Polsce oraz zgony, które mogą powstać w koincydencji czasowej – mówił.

– Na dziś tak w Polsce, jak i w Europie mówimy o koincydencji czasowej zgonu ze szczepieniem szczepionka AstraZeneca. Nie ma żadnego potwierdzonego zgonu po szczepieniu szczepionką AstraZeneca – powtórzył.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj