Zamknięte galerie handlowe, hotele i kina, najmłodsi uczniowie na nauce zdalnej

koronawirus choroba
Zdjęcie poglądowe Fot. unsplash.com

Zasady wprowadzone zostaną od 20 marca w całej Polsce. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. 

Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce. Dodatkowo rekomenduje pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zasady wprowadzone zostaną od soboty, 20 marca. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.

- reklama -

– W ostatnim czasie w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Brytyjska mutacja koronawirusa odpowiada już za ponad 52% zachorowań. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 25 tys. zakażeń przy prawie 85 tys. wykonanych testów na koronawirusa. Rośnie także liczba zmarłych w związku z COVID-19. W ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38%, a liczba zgonów o 24%. Przybyło także zajętych łóżek covidowych – wzrost o 17% – tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce swoją działalność muszą zawiesić:
– hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
– galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
– teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
– kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
– baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
– sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
– stoki narciarskie;
– kluby fitness i siłownie;
– obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ze względów bezpieczeństwa wszyscy uczniowie – w tym także w klasach I-III – będą uczyć się zdalnie. Nie ma decyzji o zamknięciu przedszkoli i żłobków – będą one dalej funkcjonować.

– Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę – apeluje MZ.

W związku ze świętami rząd nie planuje jednak zmian w ograniczeniach dotyczących liczby osób w kościołach. W tym zakresie obowiązują dotychczasowe restrykcje – 1 osoba na 15 m².

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here