Wodzisławski szpital uruchomił wyjazdowy punkt szczepień

Szczepionka
Fot. Freepik.com

17 marca w trasę po regionie wyruszył wyjazdowy punkt szczepień uruchomiony przez Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i w Wodzisławiu Śląskim. Jest on jedynym na terenie Subregionu Zachodniego, dlatego dyrekcja PPZOZ już zwróciła się do NFZ o uruchomienie kolejnego.

Z usług wyjazdowego punktu szczepień mogą korzystać wyłącznie pacjenci, których stan nie pozwala na samodzielne dotarcie do punktów szczepień, tzw. pacjenci leżący.

- reklama -

Wyjazdowy punkt szczepień uruchomiony przez dyrekcję PPZOZ jest jedynym tego rodzaju punktem na terenie całego subregionu zachodniego województwa śląskiego i swoim obszarem obejmuje nie tylko powiat wodzisławski, ale też powiat raciborski i rybnicki oraz miasta: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory. Na dzisiaj na liście pacjentów wskazanych do szczepienia przez punkt wyjazdowy znajduje się 336 osób. Maksymalna liczba osób, które punkt wyjazdowy jest w stanie w obecnych warunkach zaszczepić wynosi 30 tygodniowo. Oznacza to, że wyszczepienie osób już znajdujących się na liście może zająć ok. 12 tygodni. Z tego powodu dyrekcja PPZOZ rozmawia z NFZ o wytypowaniu dodatkowego punktu szczepień.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina na swojej stronie internetowej, że punkt wyjazdowy ma tylko uzupełniać pracę punktów stacjonarnych, które zgodnie z zawartymi z NFZ umowami powinny również uruchomić własne mobilne zespoły szczepień. W praktyce niewiele punktów stacjonarnych taką usługę realizuje.

Ponadto dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie, które mogą się samodzielnie poruszać przygotowany jest transport zorganizowany przez miasta i gminy. U dołu strony prezentujemy informacje kto może korzystać z transportu i do kogo dzwonić w tej sprawie.

Jak korzystać z wyjazdowego punktu szczepień?

Wyjazdowy punkt szczepień dedykowany jest pacjentom, których stan nie pozwala na samodzielne dotarcie do punktów szczepień, tzw. pacjentom leżącym. W celu rejestracji do szczepienia wyjazdowego taka osoba lub jej opiekun powinny się skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką opieki długoterminowej.

Przychodnia zweryfikuje przynależność pacjenta do danej placówki i sprawdzi czy pacjent posiada e-skierowanie na szczepienie przeciwko SARS-CoV-2. Jeśli pacjent nie posiada e-skierowania, a należy do grupy objętej bieżącym harmonogramem szczepień, wówczas lekarz rodzinny wystawi pacjentowi stosowne skierowanie.

Lekarz rodzinny oceni zasadność szczepienia pacjenta w miejscu pobytu na podstawie posiadanej wiedzy i dokumentacji medycznej pacjenta lub udzielonej teleporady bądź wywiadu z osobą działającą w imieniu pacjenta.

Placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub pielęgniarki opieki długoterminowej mogą dokonywać zgłoszenia osób wymagających szczepienia w warunkach domowych na adres email: [email protected], korzystając z formularza zgłoszenia (szczepienie w miejscu pobytu pacjenta).

Jak się przygotować? 

Pacjent zakwalifikowany do szczepienia przez punkt wyjazdowy zostanie przed przyjazdem zespołu medycznego powiadomiony. W momencie wizyty szczepiennej pacjent musi mieć założoną maseczkę (nie dotyczy osób zwolnionych z tego obowiązku). Powinien mieć też wypełniony kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego.

Kto może korzystać z transportu na szczepienia?

Jeżeli pacjent nie jest uprawniony do szczepienia przez punkt wyjazdowy, a ma trudności w dotarciu do stacjonarnego punktu szczepień, może skorzystać z transportu do punktu szczepień organizowanego przez miasto/gminę. Z tej opcji mogą skorzystać:

 • osoby posiadające aktualne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (lub tzw. pierwszą grupą) z symbolem niepełnosprawności „R” (choroby narządu ruchu) lub „N” (choroby neurologiczne),
 • osoby mające trudność z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do miejsca szczepienia) z przypadku miast poniżej 100 tys. mieszkańców, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich.

Jak zamówić transport na szczepienie?

Poniżej podajemy numery telefonów do wszystkich urzędów z terenu powiatu wodzisławskiego, pod którymi będzie można uzyskać informację na temat transportu:

 1. Gmina Godów, odpowiedzialny Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Godowie:
  tel. 508 738 169
 2. Gmina Gorzyce, odpowiedzialny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gorzycach:
  tel. 570 619 401
 3. Gmina Lubomia, odpowiedzialny Urząd Gminy w Lubomi:
  tel. 697 001 040
 4. Gmina Marklowice, odpowiedzialny Urząd Gminy w Marklowicach:
  tel. 32 459 28 00
 5. Gmina Mszana, odpowiedzialny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie:
  tel. 783 570 750
 6. Miasto Pszów, odpowiedzialny Urząd Miasta w Pszowie:
  tel. 32 716 08 01
 7. Miasto Radlin, odpowiedzialny Urząd Miasta w Radlinie:
  tel. 787 665 115
 8. Miasto Rydułtowy, odpowiedzialny Urząd Miasta w Rydułtowach:
  tel. 32 453 74 17, 32 453 74 80
 9. Miasto Wodzisław Śląski, odpowiedzialny Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim:
  tel. 32 459 06 19.

/Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj