W Czechach uczczono rocznicę pierwszego zgonu chorego na COVID-19

praga koronawirus czechy
Fot. TASR/AP

Pierwszą znaną ofiarą epidemii był 95-letni Czech, który zmarł 22 marca 2020 r. w szpitalu w Pradze.

22 marca w Czechach uczczono pamięć o pierwszej osobie, która przegrała walkę z COVID-19, rok po jej śmierci. W samo południe rozległo się bicie dzwonów, a na bruku na Rynku Staromiejskim w Pradze namalowano 25 tys. białych krzyży. Pomiędzy niektórymi ułożono także kwiaty. Wszystkim zmarłym zakażonym koronawirusem poświęcono minutę ciszy.

- reklama -

Pierwszą znaną ofiarą epidemii był 95-letni Czech, który zmarł 22 marca 2020 r. w szpitalu w Pradze.

Czechy są aktualnie jednym z najciężej dotkniętych przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 krajów w Europie biorąc pod uwagę liczbę zakażeń i zgonów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. W zamieszkanych przez ok. 10,7 mln mieszkańców Czechach wykryto jak dotąd niemal 1,5 mln zakażeń. Zmarło ponad 25 tys. osób.

W poniedziałek rząd zdecydował, że wystąpi do Izby Poselskiej o przedłużenie stanu wyjątkowego, który miał się skończyć 28 marca, o kolejne 30 dni. Zdaniem szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Jana Hamáčka sytuacja epidemiczna w kraju poprawia się, ale ograniczenia są potrzebne.

Według ministra system restrykcji działa, ale tylko jako całość. Rezygnacja z jednego z elementów może spowodować, że pozostałe ograniczenia przestaną mieć pozytywny skutek. Zwrócił uwagę na zasadność obowiązującego zakazu poruszania się między powiatami, podkreślając, że sytuacja epidemiczna poprawiła się zdecydowanie w regionach, które zostały zamknięte jako pierwsze, jeszcze w lutym.

Ograniczenie w przemieszczaniu się może zostać wprowadzone tylko przy wykorzystaniu przepisów o stanie wyjątkowym. Taki przepis obowiązuje w Czechach od 5 października. Był też wprowadzony podczas pierwszej fali pandemii od 12 marca do 17 maja 2020 r.

Po poniedziałkowym posiedzeniu gabinetu poinformowano także, że policja i stacje sanitarno-epidemiologiczne będą współpracować przy kontroli osób, które obowiązuje izolacja. Wykaz osób podlegających kwarantannie mają dostarczać policji stacje regionalne.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj