Śląskie gminy otrzymają dofinansowanie na usuwanie azbestu

Azbest
Azbest

Wdychanie włókien zawieszonych w powietrzu może powodować tzw. pylicę azbestową, a nawet prowadzić do nowotworów. Dlatego też w całej Polsce prowadzi się działania zmierzające do usunięcia azbestu z polskich domostw.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłasza nabór wniosków na 2021 r. na dofinansowanie zadań przy udziale środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” na zadania związane z realizacją gminnych programów usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.

- reklama -

Nabór wniosków adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego województwa śląskiego, w których została przeprowadzona inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest, planujących zadania związane z demontażem, zbieraniem, transportem i unieszkodliwieniem wyrobów zawierających azbest zgodnie z gminnym programem usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.

Termin składania wniosków upływa 31 maja. Będą one rozpatrywane w trybie ciągłym. Regulamin i szczegóły dostępne na stronie www.wfosigw.katowice.pl/9-aktualnosci/2672-ogloszenie-o-naborze-wnioskow-na-2021-na-dofinansowanie-zadan-zwiazanych-z-usuwaniem-i-unieszkodliwieniem-azbestu.html. Kontakt z Zespołem Gospodarki Wodnej i Ochrony Powierzchni Ziemi: tel. 32 60 32 241, 32 60 32 341.

WFOŚiGW w Katowicach od 2011 r. wspiera realizację zadań związanych z usuwaniem azbestu i wyrobów zawierających azbest z udziałem środków bezzwrotnych udostępnionych przez NFOŚiGW. Dlaczego azbest jest szkodliwy? To cichy zabójca. W wyniku wdychania włókien zawieszonych w powietrzu mogą one powodować tzw. pylicę azbestową, a nawet prowadzić do nowotworów złośliwych płuc, ale również krtani, jelita, trzustki i jajników. Objawy wchłaniania włókien azbestowych występują bardzo późno – nawet 20 do 40 lat po ekspozycji. Dlatego też w całej Polsce prowadzi się działania zmierzające do usunięcia azbestu z polskich domostw.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here