Jak będą wyglądać matury i egzamin ósmoklasisty? Wytyczne CKE

koronawirus szkola
Fot. .freepik.com

Maturzyści będą musieli przestrzegać zasad bezpieczeństwa – zachować dystans społeczny, często myć i dezynfekować ręce, zasłaniać usta i nos maseczką. Będą mogli ją zdjąć dopiero, gdy usiądą w ławce.

Zaszczepieni i ozdrowieńcy będą mogli przyjść na egzamin, nawet jeżeli w ich domu jest osoba objęta izolacją lub kwarantanną. Dyrektorzy szkół muszą tworzyć rezerwowe listy członków komisji egzaminacyjnych na wypadek zakażania koronawirusem. To najważniejsze, nowe wytyczne dotyczące przeprowadzenia egzaminów, które przedstawiła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja, a egzaminy ósmoklasisty – 25 maja.

- reklama -

Do szkoły będą mogli wejść, poza zdającymi, nauczycielami i niezbędnymi pracownikami szkoły, tylko rodzice uczniów, którzy mają trudności w poruszaniu się. W placówce nie mogą odbywać się inne zajęcia, a uczniowie muszą przynieść własną wodę i jedzenie. Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmiennych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających, konieczna jest ich dezynfekcja. W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.

Drzwi wejściowe do szkoły oraz drzwi do sal mają być otwarte, żeby nie dotykać klamek, a sale co godzinę wietrzone. Dla uczniów, którzy nie mogą nosić maseczek, mają zostać przygotowane dodatkowe sale, w których będzie można zachować co najmniej dwa metry odstępu.

Szkoły powinny zapewnić wyposażone w płyn do dezynfekcji miejsce, w którym uczniowie przystępujący do dwóch egzaminów w danym dniu będą mogli zjeść przyniesione posiłki lub po prostu poczekać na drugi test po zakończeniu pierwszego. Jeśli pozwoli na to pogoda, taka przestrzeń może zostać zaaranżowana np. na boisku szkolnym.

CKE sugeruje, że uczniowie mogą być dzieleni na mniejsze grupy, które będą wchodzić na egzamin do poszczególnych sal co kilkanaście minut, by uniknąć tłoku. Zaleca też, żeby wrażeniami po sprawdzianie dzielić się tylko przez internet i nie zbierać w grupy przed szkołą.

matura
Źródło: cke.gov.pl

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj