Wodzisław Śląski walczy ze smogiem. Z jakich programów mogą korzystać mieszkańcy?

smog dym powietrze
fot. pixabay.com

W Wodzisławiu Śląskim ma pojawić się nowy program dotyczący wymiany źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych. Mieszkańcy mogą też korzystać ze zwolnień podatkowych czy programów subregionalnych i rządowych.

Miasto Wodzisław Śląski w związku z apelami o wymianę kopciuchów na nowoczesne źródła ogrzewania oferuje dofinansowania, a także zwolnienia podatkowe. Z jakich przykładowych programów, nie tylko miejskich, mogli w ostatnim okresie lub nadal mogą korzystać wodzisławianie?

- reklama -

W 2019 r. został przyjęty Program ograniczenia emisji “Czyste powietrze dla miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2019-2022”, którego beneficjentami są osoby fizyczne będące właścicielami lub posiadaczami innego tytułu prawnego do budynku lub lokalu mieszkalnego położonego na terenie miasta. Zaplanowano dofinansowanie 1684 nowych źródeł ciepła. Program zakłada likwidację kotłów na paliwo stałe poniżej 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012, miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, kotłów gazowych starszych niż 10 lat, a także podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej lub montaż m.in. kotłów węglowych z automatycznym podajnikiem paliwa i kotłów na biomasę 5 klasy, kotłów gazowych kondensacyjnych, urządzeń zasilanych energią elektryczną czy pomp ciepła. Do pozyskania jest do 4-10 tys. zł zależnie od wybranego źródła ogrzewania.

W 2020 r. wykonano 439 inwestycji, a w 2021 r. miasto planuje zrealizować wszystkie złożone do końca grudnia 2020 r. 641 wniosków. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym, a wnioski, które wpłyną do końca tego roku, realizowane mają być w 2022 r..

Nowym programem dofinansowań w mieście ma być “Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego”. Projekt jeszcze w kwietniu ma zostać przedstawiony radzie miejskiej. Założenie jest takie, że miasto miałoby ubiegać się o pozyskanie środków unijnych przeznaczonych na wymianę źródeł ciepła w poddanych częściowej termomodernizacji budynkach jednorodzinnych. Projekt kierowany byłby do osób fizycznych będących właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem wieczystym budynku mieszkalnego jednorodzinnego, który spełnia lub przed podpisaniem umowy powierzenia grantu będzie spełniał minimalny standard efektywności energetycznej. Dotacja mogłaby zostać udzielona w przypadku demontażu kotła na paliwa stałe, który nie spełnia wymogów niskoemisyjnych, i jego zastąpienia poprzez podłączenie do sieci ciepłowniczej, zastąpienia kotłem gazowym kondensacyjnym, kotłem na pelet, powietrzną pompą ciepła, przy zróżnicowaniu kwotowym w zależności od instalowanego źródła ciepła (8 tys. zł w przypadku instalacji węzła ciepła, kotła na pelet, 11 tys. zł – instalacja kotła gazowego kondensacyjnego, 13 tys. zł – instalacja pompy ciepła). Instalacja pozostałych źródeł ciepła byłaby możliwa w przypadku, gdy nie było by możliwości podłączenia do ciepła sieciowego lub gdy podłączenie nie byłoby uzasadnione ekonomicznie. Szacunkowa wartość projektu miałaby wynieść do 2,2 mln zł.

Dodatkowo, niezależnie od programów dotacyjnych, w Wodzisławiu Śląskim realizowane są założenia uchwał stanowiących instrument zachęcający do prowadzenia przedsięwzięć związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków. Chodzi o zwolnienia z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych lub ich części, w których przeprowadzono termomodernizację oraz związanych z nimi gruntów, a także tych, w których dokonano wymiany źródła ciepła. Uchwały te obowiązują do końca 2023 r. Znaleźć je można na www.wodzislawslaski.esesja.pl. Na pytania odnośnie opisanych odpowiadają specjaliści z Wydziału Podatków Urzędu Miasta, nr tel. 32 45 90 575.

Miasto czynnie uczestniczy także w pracach grupy roboczej ds. ograniczenia niskiej emisji na terenie Subregionu Zachodniego. Głównym celem działania grupy roboczej jest wypracowanie rekomendacji dla Zarządu Związku Subregionu mających na celu poprawę jakości powietrza. Realizowane są ponadto dwa subregionalne projekty dla mieszkańców. „Łączymy z energią” to montaż instalacji OZE dla budynków mieszkalnych na terenie subregionu. Realizowany jest w formule grantowej w latach 2019-2021, gdzie na terenie miasta zostanie wykonanych 136 instalacji fotowoltaicznych, 20 kotłów na pellet oraz 12 pomp ciepła do c.w.u. Projekt grantowy „Gmina z dobrą energią” to wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła oraz montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych. Projekt realizowany jest w formule grantowej w latach 2019-2021, gdzie dofinansowaniem na terenie miasta objęto następujące technologie: 24 kotły gazowe, 10 kotłów na pellet z biomasy, 1 przyłącze do sieci ciepłowniczej oraz 19 instalacji fotowoltaicznych . Łącznie 37 wniosków mieszkańców Wodzisławia Śląskiego zostało zakwalifikowanych do otrzymania grantów w ramach projektu.

Jedną z możliwości pozyskania środków jest też Rządowy Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W ramach Programu można uzyskać dofinansowanie m.in. do: demontażu nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakupu i montażu nowoczesnego źródła ciepła spełniającego najwyższe normy, demontażu oraz zakupu i montażu nowej instalacji centralnego ogrzewania lub instalacji ciepłej wody użytkowej, zakupu i montażu ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych, zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej. Czytaj więcej: Wyższe dotacje dla najuboższych. Rusza II część programu Czyste Powietrze

Więcej informacji odnośnie możliwości dofinansowań można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska UM – numery tel. 32 45 90 542, 32 45 90 448.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj