Chór Brzezie nagrał utwór na rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego [WIDEO]

Chór Brzezie

Autorem bardzo popularnej w III Powstaniu Śląskim pieśni „Do Bytomskich Strzelców” jest Bolesław Palędzki. Jego ojciec był wydawcą polskich „Nowin Raciborskich”

Chór Brzezie przygotował zdalnie kolejne nagranie. Tym razem z okazji rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego grupa wykonała utwór „Do Bytomskich Strzelców”.

- reklama -

Autorem tekstu tej bardzo popularnej w III Powstaniu Śląskim pieśni jest Bolesław Palędzki, w latach międzywojennych dziennikarz śląskiej „Polonii”, związany z chrześcijańską demokracją, powstaniec śląski, działacz narodowy, przyjaciel Wojciecha Korfantego. Zginął w Oświęcimiu w 1941 r.

Na łamach „Polonii” w 1929 r. opublikował swoje wspomnienia z czasów, kiedy walczył w pułku Strzelców Bytomskich. Zgłosił się do batalionu strzelców w Częstochowie w 1919 r., mając 21 lat. – Wtedy szeregi batalionu zasilali młodzi ludzie z różnych stron Polski i różnego pochodzenia. Byli tacy, którzy chcieli walczyć dla odrodzonej Polski, tacy, którzy chcieli zemścić się za doznane krzywdy, ale byli tez zwykli poszukiwacze przygód. Jednak z czasem, kiedy okazało się, że trzeba nadstawiać karku, w batalionie zostali głównie Wielkopolanie i polscy Ślązacy. Uporządkowana formacja w kwietniu 1919 r. otrzymała nazwę Pułk Strzelców Bytomskich. Pułk ten wsławił się walkami z niemieckim Grenzschutzem, ale i w wojnie polsko-bolszewickiej, pokonując Armię Czerwoną w bitwie pod Rybczanami. Ostatnim aktem zbrojnym, w którym brał udział, była kampania wrześniowa 1939 r – opisuje Aleksandra Gamrot, dyrygent chóru Brzezie.

Melodię „Do Bytomskich Strzelców” na podstawie pieśni ludowej ułożył inny żołnierz Pułku – Jan Kula.

Jak podkreśla Aleksandra Gamrot, jest i ciekawostka raciborska. Okazało się, że ojciec Bolesława, Józef Konstanty Palędzki, zmarły w 1927 r., powstaniec wielkopolski i śląski, był wydawcą polskich „Nowin Raciborskich”. Za działalność plebiscytową i antygermanizacyjną odznaczony Orderem Polonia Restituta.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj