Wracają widzenia w zakładach karnych i aresztach śledczych

Areszt
Zdjęcie poglądowe, fot. Freepik.com

1 czerwca 2021 roku planowane jest przywrócenie widzeń z zachowaniem reżimu sanitarnego. 

Ministerstwo Sprawiedliwości i Służba Więzienna od początku epidemii Covid-19 skutecznie zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa w zakładach karnych i aresztach śledczych. Dbają o ochronę zdrowia i życia funkcjonariuszy, pracowników więziennictwa oraz osadzonych i ich najbliższych. Sytuacja epidemiczna jest dokładnie monitorowana, dzięki czemu nie doszło do masowych zakażeń na terenie jednostek penitencjarnych – zapewnia zespół prasowy Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

- reklama -

Obecnie w Polsce jest zakażonych 0,14% osadzonych, to kilkukrotnie mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Dla porównania w Czechach to 0,85% osadzonych, na Słowacji 0,46%, a na Węgrzech 0,42% osadzonych – wyliczył 7 maja Centralny Zarząd Służby Więziennej.

Dokładna analiza bieżącej sytuacji w Polsce i na świecie jest podstawą rekomendacji dla dyrektorów jednostek penitencjarnych, związanych z bezpiecznym przywracaniem m.in. widzeń z najbliższymi. W związku z powyższym 1 czerwca 2021 roku planowane jest przywrócenie widzeń z zachowaniem reżimu sanitarnego. W oparciu o artykuł 247 Kodeksu karnego wykonawczego dodatkowo obowiązywały będą m.in. poniższe uregulowania:

  • możliwość rejestracji na widzenie uruchomiona zostanie od dnia 24 maja 2021 roku
  • w widzeniu uczestniczyć będzie mogła jedna osoba
  • widzenie odbywało się będzie wyłącznie w ustalonych wcześniej godzinach
  • czas widzenia nie będzie mógł przekroczyć jednej godziny
  • osoby udające się na widzenie zobowiązane są posiadać maseczkę do zakrywania ust i nosa
  • wejście na teren jednostki odbywało się będzie po spełnieniu formalnych wymogów obowiązujących przed wprowadzeniem stanu epidemii na terenie Polski.

Od 1 lipca 2021 roku, po dokonaniu analizy epidemiologicznej, planowane jest zwiększenie liczby osób mogących uczestniczyć w widzeniu z uwzględnieniem osób niepełnoletnich. Szczegółowe informacje dotyczące organizacji sposobu widzeń zostaną umieszczone na stronach internetowych właściwych zakładów karnych i aresztów śledczych.

Zobacz również:

/Zakład Karny Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here