Wystawa „Błogosławiony Richard Henkes – więzień miłości” w raciborskim Zakładzie Karnym

wystawa bł. ks. Richard Henkes Zakład Karny Racibórz
Wystawa "Błogosławiony Richard Henkes - więzień miłości"

Ideą wystawy było zaprezentowanie sylwetki bł. Richarda Henkesa, ofiary hitlerowskich prześladowań księży, który przebywał w raciborskim więzieniu.

Raciborscy funkcjonariusze Służby Więziennej zorganizowali wystawę poświęconą bł. ks. Richardowi Henkesowi. To część pracy wychowawczej z osadzonymi.

- reklama -

Ideą wystawy było zaprezentowanie sylwetki bł. Richarda Henkesa, ofiary hitlerowskich prześladowań księży, który przebywał w tutejszej jednostce penitencjarnej. – Ale nie tylko z tego powodu pokazujemy jego osobę. Głównie ze względu na jego postawę niezwykłej miłości bliźniego. Do tego stopnia pokochał bliźnich, że poświęcił życie, ratując chorych na tyfus w obozie koncentracyjnym w Dachau – podkreśla więzienny wychowawca, Justyna Poznakowska.

– W tak szczególnym miejscu, jakim jest więzienie, tego typu działanie ma wielkie znaczenie. Rozbudza empatię i inspiruje do zweryfikowania własnych postaw i wartości. Afirmuje wartość ludzkiego życia i przeciwdziała postawie negacji życia. Aktywizowanie osadzonych do udziału w tego typu inicjatywie uwrażliwia ich na ludzkie dramaty, jakie mogą dotknąć każdego, bez względu na wyznanie, rasę, płeć oraz czas i miejsce w historii – tłumaczy mjr Tomasz Brzozowski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Raciborzu.

Wystawa został zorganizowana dzięki uprzejmości radnych miasta Raciborza.

Czytaj także: Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej bł. Ryszarda Henkesa [ZDJĘCIA]

fot. mjr Tomasz Brzozowski
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here