Społeczny Rzecznik Praw Osób Starszych z wizytą u prezydenta Polowego

Wizyta

Celem spotkania z prezydentem Dariuszem Polowym było omówienie polityki senioralnej Raciborza.

Gościem prezydenta Dariusza Polowego był Senator Ryszard Majer – inicjator kampanii „Polska Przyjazna Osobom Niepełnosprawnym” i wielu innych działań poszerzających udział osób starszych w życiu publicznym.

- reklama -

– Ścisła współpraca z Radą Seniorów, otwartość i zwracanie uwagi na potrzeby osób starszych w środowisku lokalnym, czego przykładem może być trwająca budowa windy w urzędzie to dobry punkt wyjścia dla dalszych działań, do których kontynuacji gorąco zachęcam prezydenta Dariusza Polowego. Jestem otwarty na współpracę i kolejne spotkania, gdy tylko pozwolą na to warunki epidemiczne, koniecznie z udziałem seniorów. – podsumował wizytę w Raciborzu senator Ryszard Majer, wiceprzewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP.

W ramach realizowanej przez senatora od kilku lat kampanii „Polska Przyjazna Osobom Niepełnosprawnym” od urzędów gmin i miast oraz starostw powiatowych zbierane są szczegółowe dane dot. działań podejmowanych z myślą o seniorach, które później służą celom analitycznym i są wykorzystywane do dokonania oceny realizowanej na poziomie lokalnym polityki senioralnej w Polsce.

Prezydent Polowy o polityce senioralnej 

– Fakt starzenia się społeczeństwa nakłada na władze dodatkowe obowiązki wykraczające poza ogólnie pojmowaną politykę społeczną. Pro senioralne działania Raciborza wyrażają się przede wszystkim we wsparciu finansowym działań Uniwersytetu III wieku, Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, finansowaniu działalności Klubu Seniora, a także ścisłej współpracy i wsłuchiwaniu się w oczekiwania i potrzeby seniorów działających w Radzie Seniorów. To także inwestycje mające służyć tej grupie mieszkańców. Stąd moja propozycja utworzenia Raciborskiego Centrum Aktywnej Integracji Społecznej pozbawionego barier architektonicznych oraz decyzja o budowie windy w budynku Urzędu Miasta. Planuję także inwestycję, która znacząco wpłynie na samopoczucie i stan zdrowia raciborskich seniorów, ale w tym przypadku nie chciałbym mówić jeszcze o szczegółach – informuje Dariusz Polowy, prezydent Raciborza.

Ryszard Majer razem z senator Ewą Gawędą byli gośćmi Prezydenta Dariusza Polowego w czwartek 29 kwietnia. Tematem poruszanym podczas spotkania był także nowy Dzienny Dom Pomocy przy Placu Wolności w Raciborzu oraz funkcjonowanie w nim mieszkań wspomaganych.

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here