Rybnik: Oszukał ponad 170 osób, prowadząc sklep internetowy

Laptop
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

Marcin Ż., prowadząc sklep internetowy, oferował sprzęt komputerowy, w tym laptopy, karty graficzne, słuchawki, myszki i klawiatury. W ciągu tygodnia oszukał 173 osoby.

Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rybniku prowadził czynności w sprawie sklepu internetowego „Iracomp”. Prokuratura Rejonowa w Rybniku skierowała do Sądu Rejonowego w Warszawie akt oskarżenia.

- reklama -

Mieszkanka Rybnika oszukana

W toku czynności procesowych ustalono, że Marcin Ż. założył sklep internetowy na dane jednej z mieszkanek Rybnika. Następnie nakłonił ją do założenia rachunków bankowych. Na rachunki te wpływały środki od oszukanych klientów. – Marcin Ż. poprzez stronę internetową, na której prowadził sklep internetowy, oferował do sprzedaży sprzęt komputerowy, w tym laptopy, karty graficzne, słuchawki, myszki i klawiatury. Ceny produktów był niskie i promocyjne, co spowodowało duże zainteresowanie jego ofertą, jednak jego klienci nigdy nie otrzymali zamówionego towaru. W przeciągu tygodnia sprawca oszukał 173 osoby na łączną kwotę 83.281,04 złotych – informuje rybnicka Policja.

Bezpieczeństwo w sieci 

Dla uchronienia się przed oszustwem internetowym zazwyczaj wystarczy stosowanie kilku podstawowych zasad:

1. Przed zakupami w Internecie zweryfikuj firmę lub osobę oferującą produkty i sprawdź opinie w internecie. Zadzwoń na telefon podany na stronie internetowej celem ustalenia, czy sklep w ogóle istnieje. Możesz także wpisać adres, którym posługuje się sklep w internetowe mapy i zobaczyć, co widnieje pod tym adresem.

2. Uważaj na fałszywe strony internetowe – przestępcy często używają adresu internetowego, który wygląda prawie identycznie jak prawdziwy, np. „po1icja.pl” zamiast policja.pl”. Znalazłeś różnicę?

3. Zachowaj ostrożność przy płatności. Wystrzegaj się zwykłych i ekspresowych przelewów bankowych na przesłane Ci dane w wiadomości e-mail, bezpośrednio po dokonaniu zakupu. Jeśli masz taką możliwość, na stronie internetowej wybierz opcję zapłaty kartą kredytową, debetową bądź płatniczą, wtedy będzie możliwe odzyskanie Twoich środków, jeśli towar nie zostanie do Ciebie dostarczony. Zawsze kontroluj kwoty transakcji, które akceptujesz.

4. Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast poinformuje swój bank lub dostawcę usług płatniczych, aby wstrzymać płatność.

/KMP Rybnik oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj