Prognoza pogody na nadchodzący tydzień. Znów deszczowo?

Deszcz
Fot. Pixabay.com

W nadchodzącym tygodniu będzie zmienne zachmurzenie, wystąpią przelotne opady deszczu i lokalne burze – prognozują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Deszczowy początek tygodnia

- reklama -

Na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu początek tygodnia (poniedziałek i wtorek) przyniesie wzrost zachmurzenia do całkowitego i opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym – przewiduje IMGW. W Tatrach opady deszczu przechodzić będą w opady śniegu. To pogorszenie pogody związane będzie z przemieszczaniem się układu niżowego znad Austrii na Ukrainę, w wyniku czego Polska południowo-wschodnia przejściowo znajdzie się w jego zasięgu. Temperatura powietrza tylko początkowo na wschodzie kraju będzie nieco powyżej 20°C, później na przeważającym obszarze kraju od 14°C do 19°C.

W poniedziałek chmury na zmianę ze słońcem, przelotny deszcz oraz lokalne burze. W ciągu dnia, na południe Śląska Górnego i na zachód Małopolski, zacznie nasuwać się już strefa intensywniejszych opadów deszczu i tu może spaść do 25 mm opadu. W Tatrach opady deszczu przechodzić będą w opady śniegu. Temperatura maksymalna od 16°C na zachodzie kraju do 22°C na krańcach wschodnich. Wiatr w burzach osiągać może w porywach 70 km/h.

Pochmurno i z przelotnymi opadami 

We wtorek na południowym wschodzie kraju zachmurzenie całkowite i duże z opadami deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. W ciągu doby może spaść do 50 mm opadu. W Tatrach opady śniegu dające przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 do 10 cm oraz porywisty wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Na pozostałym obszarze kraju zmienne zachmurzenie i przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna od 14°C na zachodzie do 20°C na wschodzie. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h – informują synoptycy IMGW.

Od środy do niedzieli IMGW prognozuje na zmianę chmury i słońce oraz przelotne opady deszczu i lokalne burze. Maksymalna temperatura powietrza kształtować się będzie od 12°C do 19°C, a minimalna w nocy od 3°C do 11°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, tylko w czasie burz w porywach osiągający do 65 km/h.

Będzie bezpieczniej?

Damian Dąbrowski z serwisu pogodadlaslaska.pl przewiduje, że dziś w ciągu dnia i w nocy z 17 na 18 maja opady nie będą miały charakteru punktowego i stacjonarnego, tak jak to było w czwartek 13 maja, gdy deszcz spowodował liczne podtopienia w regionie. – Ulewy będą rozłożone w czasie, dlatego jest szansa, że kanalizacja zdoła przyjąć całą deszczówkę i podtopień nie będzie, mimo to warto zachować czujność – zapowiada D. Dąbrowski.

/IMGW-PIB, pogodadlaslaska oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here