Europa rozpoczyna sezon turystyczny. Jakie zasady obowiązują podróżnych z Polski?

wakacje koronawirus
Fot. freepik.com

Wiele państw wymaga okazania negatywnego wyniku testu, ale często zwolnione z tego obowiązku są osoby w pełni zaszczepione.

Grecja w piątek oficjalnie rozpoczęła sezon turystyczny. Otwarte są wszystkie plaże, lotniska, muzea, bary, restauracje, hotele i campingi. Zniesiono także ograniczenia w poruszaniu się pomiędzy regionami Grecji. Zarówno w zamkniętej, jak i otwartej przestrzeni publicznej nadal obowiązuje noszenie maseczki – oprócz plaż. Turyści z Polski muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa przeprowadzonego nie wcześniej niż 72 godz. przed przybyciem. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które przeszły pełen cykl szczepień przeciwko COVID-19, przy czym ostatni zastrzyk musi być wykonany najpóźniej dwa tygodnie przed podróżą. Zaszczepienie trzeba potwierdzić odpowiednim dokumentem.

- reklama -

Także we Włoszech w weekend zostały otwarte plaże w większości regionów kraju. Większość regionów należy obecnie do żółtej strefy ograniczeń epidemicznych – działają w nich sklepy oraz ogródki kawiarniane i restauracyjne. Wciąż obowiązuje jednak trwająca od godz. 22:00 do 5:00 godzina policyjna. Turyści z Polski przybywający do Włoch nie muszą już odbywać obowiązkowej pięciodniowej kwarantanny, muszą jednak posiadać ze sobą negatywny wynik testu na koronawirusa. Kolejnym krokiem ma być wprowadzenie „przepustek” na wjazd także na podstawie zaświadczenia o szczepieniu lub wyzdrowieniu.

Rząd Portugalii wydał w czwartek zgodę na otwarcie parków wodnych i innych parków rozrywki. Działają ogródki gastronomiczne i muzea. Do kontynentalnej części tego kraju osoby z Polski mogą się udać jedynie z uzasadnionych powodów, którymi nie są wyjazdy turystyczne. Mogą się jednak wybrać na leżące na Atlantyku Azory i Maderę. Lecąc na ten pierwszy archipelag, trzeba przygotować negatywny wynik testu. Udając się na Maderę, też trzeba mieć wynik badania, ale można je również wykonać już po przylocie, z jego okazania zwalnia także zaświadczenie potwierdzające szczepienie lub przechorowanie COVID-19.

Podróżując do Chorwacji, mieszkańcy Polski muszą mieć ze sobą negatywny wynik testu typu PCR lub niektórych testów antygenowych, nie starszy niż 48 godz. Badanie można też wykonać bezpośrednio po przyjeździe. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które przeszły pełne szczepienie lub przechorowały infekcję, co trzeba potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem. Podobne zasady obowiązują Polaków przy wjeździe do Słowenii i Czarnogóry.

Przed wejściem na pokład samolotu na Cypr również trzeba wylegitymować się negatywnym wynikiem testu PCR przeprowadzonego nie wcześniej niż 72 godz. przed rozpoczęciem podróży. Badanie trzeba powtórzyć po przylocie na wyspę. Z tego obowiązku zwolnieni są urlopowicze, którzy najpóźniej na dwa tygodnie przed podróżą zakończą cykl szczepień przeciwko COVID-19.

Jadąc do Niemiec, można uniknąć obowiązkowej kwarantanny nie tylko poprzez okazanie negatywnego wyniku testu, ale również zaświadczenia o przejściu COVID-19 lub zaszczepieniu się przeciwko tej chorobie. Podróżując z Polski do Hiszpanii lub Francji, nadal trzeba mieć negatywny wynik badania, z posiadania którego nie zwalnia szczepienie. Dodatkowo, podobnie jak przy przekraczaniu większości europejskich granic, trzeba wypełnić odpowiednie oświadczenia i formularze.

Polacy udający się do Turcji lub Egiptu również muszą okazać negatywny wynik badania przeprowadzonego metodą PCR w ciągu 72 godz. przed przybyciem do tych państw. Lecąc do któregoś z najpopularniejszych kurortów tego ostatniego kraju (Hurghady, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam), można też wykonać badanie po przylocie, na lotnisku.

Albania jest jednym z nielicznych państw świata, do którego mieszkańcy Polski mogą wjechać bez konieczności przedstawiania wyniku badania czy przechodzenia kwarantanny. Podobnie jest przy podróżach do Macedonii Północnej, a z krajów pozaeuropejskich – Meksyku, Dominikany i Kostaryki.

Przybywający do Polski z zagranicy są zobowiązani do odbycia 10-dniowej kwarantanny. Obowiązek ten dotyczy zarówno podróżnych przyjeżdżających z UE, jak i spoza Unii – również polskich obywateli. Z kwarantanny zwolnione są m.in. osoby, które przeszły infekcję koronawirusem lub otrzymały pełen cykl szczepień przeciwko COVID-19. W wypadku powracających ze strefy Schengen z kwarantanny zwalnia również negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego w okresie 48 godz. przed przybyciem. Podróżni spoza strefy Schengen mogą uniknąć kwarantanny, poddając się badaniu bezpośrednio po wjeździe do Polski.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here