Książki oprawione w ludzką skórę i nowa powieść noblisty – biblioteka poleca

Książki

Na półkach raciborskiej biblioteki kolejne nowości. W tym tygodniu pojawia się wątek bibliotekarski – „Mroczne archiwa” Megan Rosenbloom to śledztwo w poszukiwaniu książek oprawionych w ludzką skórę, przeprowadzane przez amerykańską bibliotekarkę.

Wśród powieści zdecydowanie najciekawiej zapowiada się najnowsza powieść Kazuo Ishiguro, noblisty z 2017 roku. Warto również zwrócić uwagę na głosy młodego pokolenia – Polka Olga Hund zabiera czytelnika w podróż po czeskich miastach, Amerykanka Jess Walton odmalowuje burzliwy portret Ameryki początku XX wieku, w prozie Kathereny Vermette Kanadzie daleko do raju. Szukający w książkach pokrzepienia, powinni sięgnąć po „Sen o Okapi” lub „Stara miłość nie rdzewieje” Denise Grover Swank. Amatorzy skandynawskiego kryminału nie rozczarują się nową powieścią Camille Grabe.

- reklama -

„Klara i słońce” – Kazuo Ishiguro

Wydarzenie literackie! Pierwsza po Noblu powieść Kazuo Ishigury!
Jedna z najbardziej wyczekiwanych książek 2021 roku!
Opowieść o sztucznej inteligencji i zupełnie ludzkich uczuciach.
Futurystyczna powieść, której fabuła odnosi się bezpośrednio do znanego nam „tu i teraz”.
Klara, sztuczna przyjaciółka o wybitnych zdolnościach obserwacyjnych, ze swojego miejsca w sklepie bacznie śledzi zachowanie tych, którzy mijają jego witrynę, i tych, którzy decydują się wejść do środka. Ma nadzieję, że któryś z klientów wkrótce wybierze właśnie ją. Ale kiedy wydaje się, że jej los nareszcie się odmieni, Klara otrzymuje ostrzeżenie, by nie ufać zbytnio ludzkim obietnicom…

„Łowca cieni” – Camilla Grebe

Laureatka nagrody Szwedzkiej Akademii Twórców Literatury Kryminalnej za najlepszą szwedzką powieść kryminalną 2019. Laureatka nagrody „Szklany Klucz 2020” Skandynawskiego Stowarzyszenia Kryminalnego za najlepszą skandynawską powieść kryminalną.
W lutową noc 1944 roku w sztokholmskiej dzielnicy Klara zostaje znaleziona kobieta ukrzyżowana na podłodze. Trzydzieści lat później na jednym z sennych przedmieść Sztokholmu policja znajduje kobietę zamordowaną w taki sam bestialski sposób.

„Sen o okapi” – Mariana Leky

Za każdym razem gdy Selmie śni się okapi, na mieszkańców jej wioski pada blady strach. Sen ten oznacza bowiem, że w ciągu 24 godzin ktoś z nich umrze. Kto i w jakich okolicznościach pozostaje niewyjaśnione. Każdy próbuje przygotować się na to, co ma nadejść. Dziesięcioletnia Luiza opowiada o śnie Selmy swojemu przyjacielowi. Optyk zbiera się, by w końcu wyznać Selmie miłość. Matka Luizy rozważa, czy odejść od męża, a on sam marzy o wielkim świecie. To, co się wydarzy, na zawsze zmieni ich wszystkich…

„Łyski liczą do trzech” – Olga Hund

W czeskim Zlinie trwa festyn integracyjny organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaźni Czesko-Caaakańskiej. Caaakowie to mniejszość narodowa nielubiana przez władze i Czechów. Krążą o nich niestworzone legendy – że jedzą koty, z dzikich zwierząt wytapiają smalec, a nawet potrafią czarować. Na dodatek mają trzecie oko.
Podczas festynu dochodzi do tragedii. Policjant przypadkowo strzela do caaakańskiego chłopca. W mieście wybuchają zamieszki.

„Przerwa” – Katherena Vermette

Kiedy Metyska Stella, młoda matka, wygląda wieczorem przez okno i widzi, że ktoś ma kłopoty na Przerwie – jałowym polu koło jej domu – zawiadamia policję o możliwym przestępstwie. Ludzie związani z tym aktem przemocy – policjanci, rodzina i przyjaciele – kolejno opowiadają o zdarzeniach prowadzących do tej brzemiennej w skutki nocy.
„Przerwa” to powieść o wytrwałości kobiet i mocy rodzinnej miłości. Katherena Vermette jest ekscytującym nowym głosem w literaturze.

„Stracone miliony” – Jess Walter

„Stracone miliony” – Intymna historia o braterstwie, miłości, poświęceniu i zdradzie. Opowieść o dwóch braciach, którzy wiodą wspólny, awanturniczy żywot, podróżując, jak bitnicy, skacząc do towarowych pociągów i dorywczo pracując. Mimo wspólnie dzielonego losu, mają zupełnie różne pragnienia i postawy. Jak potoczy się ich historia gdy staną przed największymi życiowymi wyborami, przed próbą czasów w których żyją?
W swojej najnowszej, oszołamiająco dobrej powieści, Jess Walter, wspaniale maluje portret Ameryki początku XX wieku i burzliwych, trudnych lat młodego jeszcze kraju, z jego niespokojnym, głodnym życia społeczeństwem.

„Stara miłość nie rdzewieje” – Denise Grover Swank

Ślub musi być, pozostaje tylko wybrać pana młodego!
Adwokatka rozwodowa Blair Hansen jest przekonana, że małżeństwo powinno być oparte na praktyczności, a nie namiętności. Kiedy czeka na własny ślub, niespodziewanie w jej życiu pojawia się Garrett, kolega ze szkoły prawniczej i jednocześnie jedyny facet, którego naprawdę kochała. Dlaczego właśnie teraz, gdy lada moment ma przysiąc innemu, że będzie z nim aż do śmierci?

„Mroczne archiwa” – Megan Rosenbloom

Choć trudno w to uwierzyć, w zbiorach wielu szacownych bibliotek świata znaleźć można książki oprawione w ludzką skórę. Megan Rosenbloom postanowiła się dowiedzieć, skąd wzięły się te eksponaty i jaka jest ich historia – zaczęła badania nad bibliopegią antropodermiczną. Jej śledztwo otwiera przed nami mroczne archiwa dziejów medycyny, zbrodni i kolekcjonerstwa.

Co kierowało doktorem Houghem, że zdecydował się oprawić w skórę swojej pacjentki aż trzy traktaty medyczne? Kim był George Walton, który polecił, aby jego własna skóra posłużyła za oprawę jego wspomnień (w dwóch egzemplarzach)? Czy w rewolucyjnej Francji naprawdę działała garbarnia ludzkiej skóry? I jak zmierzyć się z prawdą o makabrycznych eksponatach na półkach – czy powinniśmy wyprawić pogrzeb tak oprawionym książkom?

Opisy książek pochodzą od wydawców.

Wszystkie nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie www.biblrac.pl oraz w katalogu bibliotecznym: https://katalog.biblrac.pl/

/MiPBP Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj