Paszporty covidowe od 21 czerwca. Polska przystępuje do testów systemu

koronawirus paszport
Zdjęcie poglądowe

– Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już niebawem osoby zaszczepione będą mogły swobodnie przekraczać granice. Porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień przeciw COVID-19 jest oczekiwane do końca maja – przekazała Ursula von der Leyen.

Trwają prace nad tzw. paszportami covidowymi, które mają ułatwić podróżowanie po Unii Europejskiej w czasie pandemii koronawirusa. Dokument ma być cyfrowym i papierowym świadectwem szczepienia, przebycia koronawirusa lub negatywnego wyniku testu. Komisja Europejska chce zakończyć testowanie systemu w tym miesiącu, by wystartować z nim 21 czerwca.

- reklama -

– Mieliśmy deklarację z Komisji Europejskiej, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zastrzegł, że najpierw musi pojawić się odpowiednie rozporządzenie KE, zanim decyzje w sprawie paszportów zostaną podjęte w Polsce.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej 8 maja powiedziała, że paszporty covidowe są coraz bliżej realizacji. – Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już niebawem osoby zaszczepione będą mogły swobodnie przekraczać granice. Porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień przeciw COVID-19 jest oczekiwane do końca maja – wskazywała. System natomiast powinien działać już w czerwcu.

Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący utworzenia zielonego zaświadczenia cyfrowego 17 marca. Ma ono obowiązywać nie dłużej niż 12 miesięcy i mieć formę elektroniczną – przechowywaną na urządzeniach mobilnych lub – na życzenie – papierową. Zaświadczenie będą mogły nieodpłatnie dostać osoby, które spełniają jeden z tych warunków: są zaszczepione przeciwko COVID-19, wyleczone z infekcji lub mają ujemny wynik testu na koronawirusa. Osoby z takim zaświadczeniem mają być zwalniane z ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się po Unii Europejskiej takich jak kwarantanna, samoizolacja i testy.

28 kwietnia Parlament Europejski poparł wydawanie paszportów covidowych. Większość polskich europarlamentarzystów głosowała „za”. Europosłowie podkreślili, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here