Kolejny europejski kraj rezygnuje z AstraZeneki

koronawirus szczepienia
Fot. freepik.com

Do Danii i Norwegii dołączyła Austria. Decyzję podjęto ze względu na znaczne opóźnienia w dostawach preparatu i przez nieufność obywateli do przyjmowania tej szczepionki.

Austria zrezygnuje ze szczepień preparatem firmy AstraZeneca. Poinformował o tym minister zdrowia Wolfgang Mueckstein. – Prawdopodobnie będziemy szczepić tym preparatem do początku czerwca, a potem koniec. Zrezygnujemy z AstraZeneki – powiedział w wywiadzie dla telewizji Puls 24.

- reklama -

Minister zwrócił uwagę, że podjął taką decyzję nie tylko ze względu na znaczne opóźnienia w dostawach preparatu w całej Europie, ale również przez nieufność obywateli do przyjmowania tej szczepionki spowodowaną bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepicy żył. W tej kwestii jednak Wolfgang Mueckstein, który jest zawodowym lekarzem, podtrzymał opinię Europejskiej Agencji Leków oraz Światowej Organizacji Zdrowia, mówiąc, że preparat zapewnia „wysoki poziom ochrony”, a korzyści z jego przyjęcia są większe niż ewentualne ryzyka.

Austria, gdzie 8,9 mln obywateli, czyli jedna trzecia populacji, przyjęła co najmniej pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, zamówiła miliony szczepionek na lata 2022 i 2023, głównie firm Pfizer/BionTech i Moderna, które wykorzystują technologię mRNA.

Z AstraZeneki zrezygnowały już Dania – w połowie kwietnia i Norwegia – w maju.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here