Łączą nas drzewa. Odbudowa lasu w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie zakończona

17 maja zakończono akcję odbudowy lasu i posadzenia ostatnich drzew

„Łączą nas drzewa” to kampania, która ma zwrócić uwagę Polaków na istotną rolę, jaką odgrywają drzewa w otaczającej nas przyrodzie.

W lipcu 2017 r. nawałnica zniszczyła 800 ha lasu w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Jej ofiarą padło ok. 500 tys. drzew. Dzięki wytrwałej pracy leśników 17 maja zakończono akcję odbudowy lasu i posadzenia ostatnich drzew. Akcja ta wpisała się w ogólnopolską kampanię „Łączą nas drzewa”. Swój udział w sadzeniu nowych drzew mieli również m.in. prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy, przewodniczący Rady Miasta Racibórz Marian Czerner oraz starosta raciborski Grzegorz Swoboda.

- reklama -

„Łączą nas drzewa” to kampania, która ma zwrócić uwagę Polaków na istotną rolę, jaką odgrywają drzewa w otaczającej nas przyrodzie. Pomysłodawcą akcji jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które realizuje projekt przy współpracy z Lasami Państwowymi. 21 marca, w Międzynarodowy Dzień Lasów, zainaugurował ją prezydent Andrzej Duda. – Chcemy zaakcentować, że wspólnotę narodową budujemy także w relacjach z ojczystą przyrodą. Przyroda to spuścizna, którą odziedziczyliśmy po przodkach i którą przekażemy następcom. Wyrazem naszej dbałości o przyrodę jest sadzenie drzew i dbałość o nie. Pokażemy, że łączą nas drzewa – zapowiadał Edward Siarka, pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa. – Dzięki pracy leśników oraz zaangażowaniu w tego typu akcje lesistość w Polsce dzisiaj to prawie 30% powierzchni naszego kraju. Jesteśmy w czołówce państw europejskich pod względem wielkości obszarów leśnych. Do 2050 r. chcemy, żeby lesistość wynosiła 33% – mówił Edward Siarka.

W każdej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych sadzone są drzewa wraz z lokalną społecznością oraz przedstawicielami samorządów i władz państwowych. W ramach projektu odbywają się też leśne spacery, imprezy sportowe, akcje sprzątania i warsztaty. – Wspólna troska o lasy jest dla nas, leśników, celem nadrzędnym. Drzewa zapewniają nam tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, są także miejscem bytowania wielu gatunków fauny i flory oraz doskonałym odnawialnym surowcem. Dzięki lasom możemy korzystać z takich darów natury jak grzyby czy zioła. Pobyt między drzewami w lesie korzystnie wpływa też na naszą kondycję i samopoczucie – mówi Józef Kubica, p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Czytaj także: Mapa lasów wygląda, jakby Polska była w ogniu

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj