Ciś na kole jak urzędnik. Akcja w Rybniku

rybnik
Cała akcja ma zachęcić mieszkańców Rybnika do codziennej jazdy na rowerze, poprzez dawanie przykładu

Akcja ma się przyczynić nie tylko do propagowania kultury rowerowej, ale również pozytywnie wpłynąć na stereotypowy wizerunek urzędnika.

„Ciś na kole jak urzędnik” – takim hasłem, poprzez dawanie dobrego przykładu, rybnicki magistrat chce zachęcić mieszkańców do codziennej jazdy na rowerze. W ramach akcji, w każdy ostatni piątek miesiąca, począwszy od 28 maja, rybniccy urzędnicy w miarę możliwości wybierać będą dojazd do pracy rowerem lub inną formę aktywnego dojazdu jak hulajnoga, rolki czy deskorolka.

- reklama -

– Akcja ma być kontynuacją rozpoczętych w 2017 roku działań, kiedy magistrat zakupił kilka rowerów, które wciąż są wykorzystywane przez pracowników miejskiej pracowni urbanistycznej. Od tego czasu wiele się zmieniło. Wielu urzędników, łącznie z prezydentem, porusza się na rowerze, nie tylko rekreacyjnie, ale również w czasie wykonywania swoich codziennych obowiązków służbowych. Chciałbym, aby akcja poszerzyła grono osób korzystających z roweru jako środka codziennego transportu – mówi Łukasz Karbowiński, rybnicki oficer rowerowy.

Rowerem załatwia urzędowe sprawy na terenie miasta Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, a Łukasz Kosobucki, dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego, jeździ hulajnogą. Rowerów do codziennego załatwiania służbowych spraw używają gońcy UM doręczający korespondencję urzędową, a także pracownicy administracyjni i nadzorujący pracę w Rybnickich Służbach Komunalnych.

Główne założenia akcji to: zaangażowanie pracowników magistratu oraz pracowników jednostek miejskich w ideę rozpowszechniania codziennego poruszania się na rowerze, pokazanie mieszkańcom, że przykład idzie z góry i urzędnicy nie tylko mówią o potrzebie zmian, ale również sami tworzą te zmiany, stopniowe rozpowszechnienie roweru jako środka codziennych dojazdów do pracy, pokazanie, że trochę więcej chmur na niebie czy niższa temperatura za oknem, nie spowodują nagle całkowitego zastoju w dniu akcji „Ciś na kole jak urzędnik”, a także promocja zdrowego trybu życia, dbałości o środowisko, zrozumienia problemów miasta wśród wszystkich mieszkańców.

Akcja ma się przyczynić nie tylko do propagowania kultury rowerowej, ale również pozytywnie wpłynąć na stereotypowy wizerunek urzędnika.

– Poznajcie urzędniczkę Grazyna Suska, sekretarkę prezydenta Piotr Kuczery. Pani Grażyna codziennie dojeżdża do pracy na rowerze, niezależnie od warunków atmosferycznych. Siedem kilometrów pokonuje w około 25 minut. Dlatego też w pierwszy dzień akcji „Ciś na kole jak urzędnik” pani Grażyna jest naszą pozytywną bohaterką dnia! – napisał rybnicki magistrat.

fot. UM Rybnik
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here