– Te przepisy nie zakazują organizacji procesji Bożego Ciała, ale o tym, jak będą one wyglądać, zadecydują biskupi lub też proboszczowie. To m.in. wszystkie obostrzenia sanitarne, w tym zachowanie zasady dystansu społecznego – powiedział ks. Leszek Gęsiak.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, wypada 3 czerwca. W ubiegłym roku, po wybuchu pandemii koronawirusa, służby sanitarne apelowały o nieorganizowanie uroczystości, które mogłyby przyczynić się do zwiększania liczby zakażonych. W tym roku Boże Ciało przypada w okresie, gdy obostrzenia zostały złagodzone.
W 2021 r. procesje będą mogły się odbywać, ale z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego – będą one objęte wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. – Te przepisy nie zakazują organizacji procesji Bożego Ciała, ale o tym, jak będą one wyglądać, zadecydują biskupi lub też proboszczowie. To m.in. wszystkie obostrzenia sanitarne, w tym zachowanie zasady dystansu społecznego – powiedział ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Obecne rozporządzenie zezwala na organizację zgromadzeń w kościołach i miejscach kultu religijnego. Trzeba jednak zachować limit 1 osoby na 15 m², dystans 1,5 m oraz zasłaniać usta i nos za pomocą maseczki. W uroczystościach organizowanych na zewnątrz uczestnicy powinni zachować odległość nie mniejszą niż 1,5 m.
Kurie w Polsce wydają komunikaty odnośnie organizacji tegorocznych uroczystości. Biskup Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy warszawsko-praski, przypomniał, że procesje Bożego Ciała należy w tym roku zorganizować przy zachowaniu obowiązujących norm sanitarnych. Zalecił, aby ewentualną organizację procesji poza terenem przykościelnym uzgodnić z odpowiednimi władzami i służbami sanitarnymi. Kuria kaliska prosi kapłanów, aby nie rezygnowali przy zachowaniu przepisów sanitarnych z tradycyjnych form liturgicznych, a mszę świętą przed procesją lub po jej zakończeniu – jeśli to możliwe – celebrowali na świeżym powietrzu.
Kuria częstochowska poprosiła, aby procesje do czterech ołtarzy organizować tylko wokół kościołów, w obrębie placu przykościelnego. Także diecezja kielecka rezygnuje z organizacji procesji po czterech ołtarzach ustawionych w centrum miasta. Diecezja płocka i biskup elbląski pozostawiają podjęcie decyzji proboszczom danych parafii. Także m.in. w diecezji włocławskiej kwestię organizowania w tym roku procesji w uroczystość Bożego Ciała pozostawiono do decyzji księży proboszczów, ale nie będzie wspólnych procesji dla kilku parafii.
oprac. /kp/