Więcej osób na weselach, wracają targi i konferencje. Zmiany w obostrzeniach

Wesela
Zdjęcie poglądowe Fot. Pixabay

– Jeżeli ktoś jest zaszczepiony, nie będzie liczony ani w limitach hotelowych, ani w limitach konferencyjnych, ani we wszystkich innych limitach, z którymi mamy do czynienia. To jest z jednej strony oparte na potwierdzeniu ze strony badań, ale przede wszystkim chcemy zachęcać w ten sposób do szczepienia – tłumaczy Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zmiany w obostrzeniach związanych z epidemią koronawirusa, które będą obowiązywać od 6 do 25 czerwca. Zwiększony zostanie limit osób mogących brać udział w imprezach, a także pasażerów środków transportu zbiorowego. Działalność będą mogły wznowić sale zabaw, będzie można organizować targi i wystawy.

- reklama -

– Obserwujemy bardzo wyraźny spadek liczby zakażeń, liczby hospitalizacji – podkreślił minister zdrowia. – To o tyle pozytywna wiadomość, że od początku maja realizujemy bardzo odważny program luzowania obostrzeń, a nie przekłada się to na wzrost liczby zakażeń – zaznaczył. Jak dodał, w tej chwili głównym zagrożeniem są nowe mutacje, a jeśli chodzi o obostrzenia, polski rząd bierze pod uwagę sytuację w kraju oraz w innych państwach. – Jesteśmy krajem, który ma stosunkowo liberalne obostrzenia – stwierdził, dodając, że np. we Francji wciąż obowiązuje godzina policyjna.

Adam Niedzielski odnosząc się do luzowania obostrzeń, powiedział, że na razie zmiany nie są duże. W przyszłym tygodniu rząd ma podać decyzje dotyczące okresu do końca sierpnia. – To są plany, które w zależności od sytuacji epidemicznej będą mogły podlegać korektom – zastrzegł.

Od 6 czerwca w weselach i innych imprezach będzie mogło uczestniczyć 150 osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 i dowolna liczba osób zaszczepionych. Sprawdzenie faktu zaszczepienia będzie obowiązkiem organizatora imprezy. Na razie goście muszą mieć ze sobą wydrukowane potwierdzenia szczepienia. 10 czerwca natomiast uruchomiona zostanie specjalna aplikacja, która umożliwi zweryfikowanie tego faktu.

Przywrócona będzie możliwość prowadzenia w tradycyjny sposób targów, konferencji i wystaw – z tym samym limitem, który dotyczy innych eventów w obiektach zamkniętych, gdzie 1 osoba przypada na 15 m². Podobny standard obowiązuje np. w sklepach czy miejscach kultu religijnego.

Kolejnym obszarem, który zostanie objęty luzowaniem restrykcji, są sale zabaw dla najmłodszych. Tu również będzie obowiązywał limit 1 osoby na 15 m².

W transporcie zbiorowym limit obłożenia zostanie zwiększony do 75%. Limity nie dotyczą zaszczepionych przeciw COVID-19. – Jeżeli ktoś jest zaszczepiony, nie będzie liczony ani w limitach hotelowych, ani w limitach konferencyjnych, ani we wszystkich innych limitach, z którymi mamy do czynienia. To jest z jednej strony oparte na potwierdzeniu ze strony badań, że szczepienie zabezpiecza w bardzo dużym stopniu – mówimy nawet o ponad 90% – przed rozprzestrzenianiem się zakażenia, ale przede wszystkim chcemy zachęcać w ten sposób do szczepienia – dodał.

Pytany o zgromadzenia spontaniczne, Adam Niedzielski oświadczył, że te powyżej 5 osób ciągle są zakazane, a zwiększenie limitu do 150 osób dotyczy zgromadzeń rejestrowanych. – Spontaniczne odbywają się na tych zasadach, które są określone – powiedział. Dopytywany o powód tej decyzji, nie udzielił odpowiedzi.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj