Ares, Byczek i Carbon pomagają śląskim terytorialsom

13 sbot
Ares, Byczek i Carbon pomagają śląskim terytorialsom

Wszystkie trzy psy zdały państwowe egzaminy i są certyfikowanymi psami ratowniczymi mogącymi brać udział w akcjach terenowych. Na egzaminy czekają już kolejne czworonogi.

1 lipca w Dniu Psa Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami weszła oficjalnie w struktury 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak pokazują doświadczenia zdobyte podczas tworzenia GPR K9 WOT w 13. Śląskiej Brygadzie Poszukiwawczo–Ratowniczej, czworonożny „terytorials” może świetnie się sprawdzić w tej służbie.

- reklama -

– Opracowany przez nas program szkolenia nie tylko psów, ale i nawigatorów czy planistów mogą teraz wdrażać w życie pozostałe brygady, bo wiemy, że się sprawdza, a nasza grupa, tak jak zakładaliśmy. jest realnym wsparciem dla służb w czasie poszukiwań – podkreśla Monika Krasińska-Ligejka, koordynator GPR K9 WOT. Jak dodaje, żołnierze, którzy są w GPR, przeszli szkolenia zarówno podstawowe, jak specjalistyczne, tak by w pełni być gotowym do udziału w akcjach. – To bardzo ważne, by żołnierze potrafili działać na najwyższym poziomie bez względu, czy działają podczas akcji poszukiwawczej z przewodnikiem psa, czy jako nawigator np. szybkiej trójki. Musimy pamiętać, że tu chodzi o ludzkie życie i niekompetencja może doprowadzić do tragedii. Dlatego tak ważne jest szkolenie i odpowiedzialne podejście do tworzenia takich grup – dodaje Krasińska-Ligejka.

Planiści 13. ŚBOT kończą właśnie tworzenie specjalnych map, które pomogą wszystkim służbą na Śląsku w planowaniu poszukiwań i wyznaczaniu terenu do przeszukania.

Obecnie w 13. ŚBOT służą trzy psy: Ares, Byczek i Carbon. Wszystkie trzy psy zdały państwowe egzaminy i są certyfikowanymi psami ratowniczymi mogącymi brać udział w akcjach terenowych. Na egzaminy czekają już kolejne psy i jeśli tylko ukończą je z pozytywnym wynikiem, to dołączą do GPR. Jednocześnie wciąż trwa nabór przewodników z psami, wszyscy chętni mogą swoje zgłoszenia wysyłać na adres [email protected]

Aby podpisać kontrakt z przewodnikiem psa i „wciągnąć” go do służby, trzeba spełnić przede wszystkim dwa warunki. Przewodnik musi zostać żołnierzem Obrony Terytorialnej, a pies musi mieć zdany minimum egzamin klasy 0 terenowy lub gruzowiskowy zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie wykorzystania zwierząt w akcjach poszukiwawczo–ratowniczych.

fot. 13. ŚBOT
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here