Druga dawka szczepionki przeciw COVID-19 od dziś w dowolnym punkcie

szczepienia lekarz
Fot. freepik.com

Zmiany mają m.in. ułatwić szczepienia w czasie wakacji.

Od dziś, 1 lipca, drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 można przyjąć w dowolnym punkcie szczepień.

- reklama -

Jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, chodzi o dalsze ułatwienie szczepień dla obywateli. – Tutaj nie ma żadnych szczególnych rozwiązań, żadnych szczególnych regulacji, które muszą zostać przyjęte, ani rozporządzenia, ani ustawy. Po prostu zmieniamy proces – podkreślił. – Polega to na tym, że osoby, które zgłoszą się do przychodni w swoim miejscu wypoczynku i tam będą wolne dawki, wolne terminy, tak naprawdę od ręki taka osoba zostanie zaszczepiona, bez względu na to, czy to będzie pierwsza, czy druga dawka – powiedział minister. Przypomniał, że obecnie mamy sytuację, w której to szczepionki czekają na chętnych.

Gdyby przychodnia nie miała wolnych terminów, to w trybie szybkim zamówi z Agencji Rezerw Strategicznych dawki. – Wtedy nie będzie to od ręki, trzeba będzie się liczyć z poślizgiem kilku dni – dodał minister.

Zmiany terminów szczepienia można wykonać m.in. przez infolinię.

Centrum e-Zdrowie w aplikacji e-Rejestracja, czyli systemie, w którym umawiane są wizyty na szczepienie, udostępniło od 1 lipca możliwość zapisywania pacjentów na drugą dawkę w dowolnym punkcie szczepień. Funkcjonalność ta od 1 lipca dostępna jest dla pacjentów z poziomu infolinii 989 oraz na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w serwisie www.pacjent.gov.pl.

Wystarczy, że pacjent zadzwoni na infolinię i jeśli ma umówioną wizytę na drugą dawkę przepisze ją na wizytę w dowolnym punkcie w Polsce. Jeżeli natomiast nie ma umówionej, bo ją np. wcześniej anulował, to konsultant pomoże ją jeszcze raz umówić.

Pacjent może to również zrobić poprzez stronę www.pacjent.gov.pl. Tam loguje się na Internetowe Konto Pacjenta. Następnie zmienia umówioną wizytę na wizytę w wybranym przez siebie punkcie albo umawia sobie szczepienie na drugą dawkę w dowolnym punkcie w całym kraju, jeśli z jakiegoś powodu nie został umówiony wcześniej.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here