Chorwacja i Słowacja zaostrzają zasady wjazdu. Jakie zmiany?

chorwacja
Fot. unsplash.com

Chorwacja niespodziewanie zmieniła zasady wjazdu dla podróżujących – zobowiązani są oni do przedstawienia Unijnego Certyfikatu Covid. Przy wjeździe na Słowację osoby, które nie zostały zaszczepione, będą kierowane na 14-dniową kwarantannę.

Od dziś, 1 lipca, osoby, które chcą wjechać do Chorwacji, zobowiązane są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu Covid potwierdzającego szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie. Decyzję o konieczności wylegitymowania się UCC podjął wczoraj Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji.

- reklama -

Osoby, które nie posiadają Unijnego Certyfikatu Covid, mogą wjechać do Chorwacji, jeżeli są zaszczepione pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V). Takie osoby jednak będą mogły przekroczyć granicę Chorwacji w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni, a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.

Następne kryterium dotyczy osób, które okażą potwierdzenie przejścia COVID-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy. Potrzebne jest posiadanie potwierdzeń przechorowana COVID-19 i szczepienia.

Kolejne kryterium dotyczy ozdrowieńców wyleczonych w ostatnich 6 miesiącach. Będą oni mogli wjechać na terytorium Chorwacji pod warunkiem okazania potwierdzenia od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (testy wykonane maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy).

Dzieci do ukończenia 12. roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat Covid lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku testu.

Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane przez Policję Graniczną na kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego wykonanego już na terenie Chorwacji. Osoby, które nie wykonają testu lub nie otrzymają negatywnego wyniku testu, muszą odbyć 10-dniową kwarantannę.

Z kolei rząd Słowacji zdecydował, że od 9 lipca niezaszczepionych będzie obejmować obowiązkowa kwarantanna. Osoby te przed wjazdem na Słowację muszą wypełnić elektroniczny formularz rejestracyjny. W przypadku obowiązkowej kwarantanny pierwszy test, który ją zakończy, będzie można wykonać po pięciu dniach. Do tej pory, żeby wjechać na teren Słowacji z Polski, wystarczył tani test antygenowy.

Osoby, które przekraczają granicę Słowacji z uwagi na pracę w sąsiednich krajach, mają czas do 9 sierpnia na zaszczepienie się lub dokończenie tego procesu. Po tym terminie będzie ich obejmować 14-dniowa kwarantanna. Po piątym dniu będzie można wykonać test ją skracający.

Od najbliższego poniedziałku na Słowacji zostaną wprowadzone bardziej szczegółowe kontrole graniczne. Służby mają sprawdzać większość samochodów wjeżdżających do kraju.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here