Rodzinny Piknik Militarny na Zamku Piastowskim [ZDJĘCIA]

Rodzinny Piknik Militarny na Zamku Piastowskim

Na zamku zaprezentowali się m.in.: Stowarzyszenie Drengowie Znad Górnej Odry, Raciborskie Stowarzyszenie Strzeleckie, Robert Stefanowski i Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ostfront.

3 lipca na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbył się Rodzinny Piknik Militarny.

- reklama -

To pierwsze takie wydarzenie w dawnej siedzibie Piastów. W trakcie kilkugodzinnej imprezy grupy rekonstrukcyjne i stowarzyszenia zaprezentowały swój dorobek. – Mamy nadzieję, że Rodzinny Piknik Militarny w oryginalny i niekonwencjonalny sposób zaprezentuje poszczególne grupy i ich produkty, umożliwiając bezpośrednią prezentację, a przede wszystkim będzie służyć integracji i zacieśnianiu współpracy pomiędzy poszczególnymi formacjami. Ponadto wydarzenie będzie służyło pogłębieniu wiedzy na temat historii militarnej – zapowiadali organizatorzy. Na Zamku Piastowskim zaprezentowali się:

1. Stowarzyszenie Drengowie Znad Górnej Odry
Grupa miłośników wczesnego średniowiecza. Grupa formalnie zawiązała się w sierpniu 2003 roku. Wcześniej przez dłuższy czas członkowie grupy pogłębiali wiedzę o kulturze Słowian i Wikingów, kompletowali historyczne stroje oraz ekwipunek. Obecnie Stowarzyszenie jest profesjonalnie wyposażoną grupą pasjonatów. Wielokrotnie występowało przed szeroką publicznością w Polsce i na świecie. Jest organizatorem Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego, którego XI edycja odbywała się w dniach 18-20 czerwca 2021 r. Na pikniku w ich wykonaniu można było zobaczyć pokaz walk, chętni mieli okazję strzelać z łuku oraz mini katapult. Była też szkoła walki dla dzieci.

2. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych Piechota Heer
Stowarzyszenie zajmuje się rekonstrukcją wydarzeń z okresu II wojny światowej. Odzwierciedla Powstańców Śląskich, Hallerczyków oraz Żołnierzy Piechoty Wehrmachtu i żandarmerii i polowej Wehrmachtu. Prowadzi prelekcje szkolne, dioramy. Współpracuje z wieloma instytucjami.

3. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Chłopcy z Lasu
Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Lubotynia w województwie opolskim. Zaprezentuje wyposażenie i umundurowanie 8 batalionu strzelców Brabanckich 1 Dywizji Pancernej Generała Maczka Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Powstania Warszawskiego.

4. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gniazdo
Odtwarza jednostki Armii Czerwonej z 1945 r. Na rodzinnym pikniku zaprezentowali dioramę nawiązującą do okresu II wojny światowej wraz z elementami uzbrojenia.

5. RSS – Raciborskie Stowarzyszenie Strzeleckie
Stowarzyszenie strzeleckie o charakterze sportowo-kolekcjonerskim zrzeszające miłośników broni palnej historycznej i nowoczesnej, a także wszelakiej broni śrutowej, cięciwowej oraz czarnoprochowej.

6. Robert Stefanowski
Zawód płatnerza wcale nie przeszedł do historii. Co więcej, wspaniale się ostatnio rozwija, a w warsztatach powstają dziś zbroje nie gorsze od średniowiecznych pierwowzorów. Jeden z doświadczonych polskich płatnerzy, Robert Stefanowski, mieszka i pracuje w Raciborzu. W trakcie pikniku uczestnicy dowiedzieli się wszystkiego o zawodzie płatnerza, czyli producenta dawnych zbroi.

7. Rotmistrz Krzysztof Wincenty Banaś herbu Dołęga z Familii Szlacheckiej
„Od stali do kevlaru czyli historia hełmu wojskowego”. Pokaz hełmów od wczesnego średniowiecza do hełmów współczesnych (najnowocześniejszy hełm komandosów). Można było przymierzać poszczególne hełmy i robić zdjęcia. Całość była komentowana opowieścią o historii hełmów używanych w Wojsku Polskim. O nakryciach głowy opowiadał właściciel eksponatów – rtm. Krzysztof Wincenty Banaś herbu Dołęga z Familii Szlacheckiej – Rzecznik Tradycji i Obyczaju Szlacheckiego w Stowarzyszeniu Szlachty Wielkopolskiej oraz Jasnogórski Korpus Oficerski Wojska Polskiego.

8. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ostfront
Grupa odtworzyła sylwetki żołnierzy pruskich z późnego okresu I wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem frontu wschodniego. Mundury ściśle odwzorują sylwetki żołnierzy piechoty pruskiej, w której walczyli Ślązacy. Dodatkowo dysponuje również replikami broni wojennej w tym strzelającą repliką karabinu maszynowego MG 08/15. Jest to jedyna replika w Europie w zestawie na wózku transportowym.

9. Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie
Pierwsza wzmianka o istnieniu raciborskiego bractwa strzeleckiego pochodzi z 1612 roku, kiedy z powodu braku środków finansowych w kasie miasta Bractwo nie mogło wziąć udziału w zawodach w Nysie oraz podkreślił, że Racibórz był silnym ośrodkiem strzeleckim – w 1880 roku Bractwo liczyło 126 członków. Do dzisiaj zresztą, zgodnie z wielowiekową tradycją, organizowane są zawody strzeleckie o tytuł Króla Kurkowego czy Intronizacja Króla Kurkowego, która to uroczystość odbywa się w sali koncertowej raciborskiego Muzeum.

Ponadto na pikniki znalazło się stoisko z artykułami militarno-patriotycznymi.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj