Rybnik: Pół tysiąca wymienionych kotłów w trzy miesiące

rybnik smog
Fot. UM Rybnik

Rybnik zajmuje 15. miejsce w Polsce pod względem liczby wymienianych kotłów na 1000 mieszkańców, a jednocześnie pierwsze, jeśli chodzi o łączną liczbę wymienionych kotłów.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Polskim Alarmem Smogowym opublikowały ranking pokazujący aktywność gmin w programie Czyste Powietrze. Dzięki temu zestawieniu każdy mieszkaniec Polski może zobaczyć, ile wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów złożono w jego gminie. Najwięcej kotłów w przeliczeniu na 1000 domów wymienianych jest w gminach woj. śląskiego. Liderem jest Bieruń, drugie miejsce zajmuje Radlin, trzecie Lubomia, kolejne są Gaszowie, Godów i Pszów. W pierwszej piętnastce są także Świerklany, Jejkowice, Marklowice, Gorzyce i Lyski, a zamyka ją Rybnik.

- reklama -

– Rybnik zajmuje 15. miejsce w Polsce w liczbie wymienionych kotłów na 1000 domów. W pierwszym kwartale tego roku ubyło ich 551, co daje nam pierwsze miejsce pod względem łącznej liczby wymienionych kotłów. W dużej mierze jest to zasługa działającego w naszym mieście punktu konsultacyjnego programu Czyste Powietrze Rybnik, w którym rybniczanie mierzący się z zamiarem wymiany źródła ciepła uzyskują profesjonalną i kompleksową pomoc w składaniu wniosku o dofinansowanie – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Wysoko są także inne gminy z regionu. Na 16. miejscu są Żory, 17. Mszana, 22. Rydułtowy, 24. Wodzisław Śląski, 25. Kuźnia Raciborska, 26. Krzanowice, 27. Racibórz, 30. Czerwionka-Leszczyny.

Program Czyste Powietrze, którego wartość szacuje się na ponad sto miliardów złotych, ma na celu wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie termomodernizacji w trzech milionach budynków jednorodzinnych. W najbliższych latach będzie konieczna wymiana 2,7 miliona domowych urządzeń grzewczych dla wypełnienia wymagań uchwał antysmogowych.

Opublikowany ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych i obejmuje aktywność gmin w pierwszym kwartale bieżącego roku. Jego celem jest motywowanie gmin do większej aktywności w zakresie zachęcania mieszkańców do wymiany kopciuchów, tym bardziej, że aktywność od 1 kwietnia bieżącego roku do 31 marca 2022 r. będzie premiowana przez NFOŚiGW. Opublikowany ranking jest więc rankingiem „przedstartowym”, pokazującym, jak gminy radziły sobie przed okresem, za który będą przyznawane bonusy. Łącznie 16 mln zł będzie przyznanych za aktywność w okresie 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.

Wśród 20 najaktywniejszych gmin aż 16 to gminy z województwa śląskiego. Jednak nawet w tym województwie widać duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o aktywność w programie Czyste Powietrze. – Przywykliśmy do obecności miast z naszego regionu w niechlubnych i wstydliwych rankingach zanieczyszczeń powietrza, ale coś się zaczęło zmieniać. Mamy pozytywny ranking tempa wymiany kotłów kopciuchów i tam też dominują miasta z woj. śląskiego. Pierwszy w zestawieniu jest Bieruń. Rybnik jest 15. w liczbie wymienionych kotłów na 1000 domów i bezkonkurencyjny w Polsce pod względem łącznej liczby wymienionych kotłów. W pierwszym kwartale w mieście ubyło ich 551. Czołowe miejsca rankingu zajmują miasta z Subregionu Zachodniego: Radlin, Lubomia, Gaszowice, Godów, Pszów, Świerklany, Jejkowice. Ta część województwa od lat jest postrzegana jako jeden z najbardziej zanieczyszczonych obszarów Unii Europejskiej, więc tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że to właśnie tutaj zmiany zachodzą najszybciej – przekonuje Emil Nagalewski z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Kolejny ranking, obejmujący drugi kwartał tego roku, brany będzie już pod uwagę przy udzielaniu bonusów dla najaktywniejszych gmin. Zostanie on opublikowany z początkiem września. Docelowo powinien opierać się o wynik zinwentaryzowanych kotłów do wymiany. Wkrótce będzie to możliwe, gdyż 1 lipca uruchamiana jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która będzie gromadzić informacje o wszystkich źródłach ciepła w budynkach.

Wyszukiwarkę można znaleźć pod adresem: czystepowietrze.gov.pl (zakładka „Pomoc”) oraz na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here