Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Eko-Okna [ZDJĘCIA]

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Eko-Okna

– Polskie okna to właściwie produkt, który staje się nie tylko naszym podstawowym produktem eksportowym, ale w bardzo wielu domach, mieszkaniach, budowlach na zachodzie Europy polskie okna to produkt numer jeden – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w ramach trasy promującej Rządowy Fundusz Polski Ład odwiedził 12 lipca województwo śląskie. W programie znalazły się wizyty w Parku Śląskim w Chorzowie, w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, a także w firmie Eko-Okna w Kornicach.

- reklama -

Premier RP przypomniał, że Eko-Okna to jeden z największych producentów okien w Europie. – Można powiedzieć, że ten trudny rok, rok pandemii, przeszliśmy w miarę suchą stopą od strony gospodarczej właśnie m.in. dlatego, że polski eksport rozwijał się bardzo dobrze. W lutym, marcu w szczególności, mieliśmy rekordowe wartości dotyczące polskiego eksportu i cały czas ta lokomotywa rozpędza się coraz mocniej. Polskie okna to właściwie produkt, który staje się nie tylko naszym podstawowym produktem eksportowym, ale w bardzo wielu domach, mieszkaniach, budowlach na zachodzie Europy polskie okna to produkt numer jeden. I ten przemysł produkcji okien rośnie blisko 5% rocznie w skali całego kraju – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył szef rządu, firma Eko-Okna rozwinęła się przez ponad 20 lat z 200 m² do 200 tys. m², a teraz planuje kolejną inwestycję. – W Wodzisławiu powstanie wkrótce 1000 nowych miejsc pracy, ponieważ polskie firmy inwestują swój rodzinny, polski kapitał coraz częściej w Polsce. W ramach Polskiego Ładu staramy się, żeby całość była pewnym logicznie ułożonym obrazkiem gospodarczym. Żeby te kropki na rysunku gospodarczym Polski połączone były ze sobą we właściwy sposób. A więc eksport, niskie podatki, także zachęta dla pracowników do pracy poprzez wyższą kwotę wolną, również konstytucja dla biznesu. Ale także promocja za granicą polskich produktów. Chcemy jako państwo polskie jeszcze bardziej być pomocnym partnerem dla polskich przedsiębiorców, bo polski eksport to repatriacja kapitału do Polski. Tego nam brakowało przez 25 lat. Mieliśmy bardzo wielu przedsiębiorców, ale eksport zwykle był niższy niż import w Polsce, a już w szczególności dynamika eksportu i dynamika importu nie przebiegała korzystnie dla Polski. Dzisiaj to się coraz bardziej zmienia, także dzięki takiej firmie jak Eko-Okna tutaj pod Raciborzem, na Śląsku, z której naprawdę możemy być dumni. I jesteśmy dumni, że na cały świat wyjeżdżają okna stąd, z tej rodzinnej firmy ze Śląska – mówił Mateusz Morawiecki. Dodał, że państwo polskie jest po stronie przedsiębiorców, a Polski Ład to program dla nich, tak skonstruowany, żeby polski eksport i produkcja przemysłowa rosły – „najlepiej dwucyfrowo”.

Mateusz Kłosek, prezes zarządu Eko-Okna, podziękował premierowi za przyjęcie zaproszenia i podkreślił, że dla firmy istotne jest zarówno wsparcie władz lokalnych czy wojewódzkich, jak i władzy rządowej.W rozmowie z panem premierem przedstawiałem to, jak ważne jest to, aby to wsparcie szło także z góry. Ta dzisiejsza wizyta świadczy o tym, że ono jest. Taka wizyta jak dzisiaj też nas mobilizuje do dalszego rozwoju i dalszego działania. Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom, w imieniu pana premiera, który zwracał uwagę na to, że to jest firm rodzinna, pracuje u nas wiele rodzin, wiele osób młodych wiąże z nią przyszłość. Także chciałbym, żeby ta firma nadal się rozwijała – dopóki będzie taka chęć, takie serce, które wszyscy tutaj oddają, to ta firma się będzie rozwijała – mówił Mateusz Kłosek.

Mateusz Morawiecki został zapytany m.in. o Rafako. – Dostrzegam sytuację spółki Rafako. Ta sytuacja nie jest łatwa, a nawet można powiedzieć, że jest bardzo trudna – przede wszystkim w związku z wykonywanym projektem, nie tylko tym jednym, głównym, ale także innymi. Mam na myśli bloki energetyczne w Jaworznie, bardzo ważne bloki energetyczne i tutaj firma Rafako była włączona w produkcję. Producent kotłów znany w Polsce od wielu, wielu lat dzisiaj boryka się z różnymi perturbacjami. Mam nadzieję, że zarząd, pracownicy dojdą do odpowiedniego porozumienia ze sobą i że uda się wyjść razem z kontrahentami z tych problemów. Rafako jest spółką prawa handlowego, jest niezależnym podmiotem na rynku, ale oczywiście bardzo, bardzo chciałbym, żeby odniosła sukces. Zdaję sobie sprawę z tego, jak ważna jest dla Raciborza i chciałbym, aby decyzje zarządzających były podejmowane w sposób najbardziej właściwy i profesjonalny – powiedział premier.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here