Podróże z Panem Kleksem i Mirosławem Hermaszewskim w ramach Kosmicznego Lata

Podróże z Panem Kleksem i Mirosławem Hermaszewskim w ramach Kosmicznego Lata

Uczestnicy Kosmicznego Lata poznali historię astronautyki  – od Gagarina po najnowszy lot kosmiczny, który odbył Jeff Bezos – szef firmy Amazon. Odwiedzili także Centrum Kultury, Nauki i Zabawy w Katowicach.

20 lipca uczestnicy Kosmicznego Lata z Biblioteką odbyli wycieczkę do Bajki Pana Kleksa – Centrum Kultury, Nauki i Zabawy w Katowicach, a na kolejnych zajęciach poznali prawdziwą historię pierwszego i jedynego polskiego astronauty.

- reklama -

„Bajka Pana Kleksa” to niezwykłe miejsce w Katowicach, w którym przewodnikiem jest sam Ambroży Kleks, bohater serii książek Jana Brzechwy. Uczestnicy wyprawy odwiedzając kolejne interaktywne sale musieli wykazać się zręcznością, odwagą, sprytem i wyobraźnią. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: m.in. ukryte w szufladach sekrety Pana Kleksa, leczenie chorych sprzętów, furtki do bajek, zjeżdżalnie i tory przeszkód. Nie zabrakło kosmicznego akcentu, który idealnie wpasował się w przewodni temat wakacyjnych zajęć w bibliotece. Były to m.in. : kosmiczna kapsuła, układ międzyplanetarny, fotel Wielkiego Elektronika i Robot Silver. Każdy chętny mógł zasiąść na fotelu i poczuć jak w Szkole Pilotów, a także doświadczyć, czym jest stan nieważkości. Na zakończenie wizyty w Kuchni Pana Kleksa wszyscy poczuli się jak prawdziwi naukowcy. Pod czujnym okiem animatora młodzi odkrywcy wykonywali doświadczenia związane ze światłem, gazem i wodą.

22 lipca, już ponownie w raciborskiej bibliotece, uczestnicy Kosmicznego Lata poznali historię astronautyki  – od Gagarina po najnowszy lot kosmiczny, który odbył Jeff Bezos – szef firmy Amazon. Zapoznali się także z budową kosmicznego kombinezonu, przekonali się, jak trudno spożywać posiłki w stanie nieważkości i jak wyglądają przygotowania astronautów do lotu i przebywanie w przestrzeni kosmicznej. W drugiej części zajęć miłośnicy kosmosu własnoręcznie wykonali kartki urodzinowe dla Mirosława Hermaszewskiego, które zostaną wysłane z okazji przypadających 15 września 80. urodzin pierwszego i jedynego polskiego astronauty.

Zajęcia Kosmicznego Lata z Biblioteką potrwają do 26 sierpnia. W każdy wtorek i czwartek w godzinach od 11:00 do 14:00 biblioteka zamienia się w minicentrum studiów kosmicznych. Każde zajęcia mają inny, ekscytujący temat związany z wiedzą o kosmosie. Dodatkowo dla uczestników zaplanowano wycieczki edukacyjne. Czytaj więcej: „Wakacje w powiecie” w raciborskiej bibliotece.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj