„Jeśli chcemy uniknąć lockdownu, musimy przekonywać do szczepień”. Waldemar Kraska o czwartej fali koronawirusa

koronawirus szczepienia
Fot. unsplash.com

Eksperci prognozują, że jeśli liczba nowych szczepień utrzyma się na poziomie takim jak obecnie, to może przybywać 14-15 tys. zakażeń dziennie.

– Musimy się szczepić, bo to jedyna metoda, byśmy ustrzegli się zakażenia – twierdzi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jego zdaniem to, jak będzie wygadała nasza jesień, zależy od poziomu zaszczepienia się Polaków. – Zaszczepimy się, będzie wzrost, ale zdecydowanie mniejszy. Nie zaszczepimy się, wzrost będzie wysoki – ocenia. – Jeśli nowych szczepień będzie na poziomie w takim jak w tej chwili, to eksperci prognozują, że dziennie może być 14-15 tys. zachorowań. Jeżeli w ciągu najbliższych tygodni kilkanaście milionów się zaszczepi, to będzie około tysiąca – podkreśla.

- reklama -

Waldemar Kraska poinformował także, że wariant Delta stał się w Polsce dominujący – 80% nowych przypadków wywołuje właśnie ta mutacja. W Polsce wykryto też dotąd 24 przypadki mutacji Gamma, 46 Beta i jedną Lambda. – Początkowo mówiliśmy, że są trzy, cztery przypadki wariantu lambda, ale po weryfikacji jest jeden. On pojawił się w Polsce w czerwcu, ognisko było dość szybko opanowane przez służby sanitarne. Tego aktywnego ogniska już nie ma – powiedział wiceminister.

Minister był też pytany m.in. o poświęcony szczepieniom fragment wywiadu Jarosława Kaczyńskiego dla Polskiej Agencji Prasowej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił w nim, że powinno być podpisane wspólne porozumienie wszystkich partii dotyczące zdecydowanych działań w walce z epidemią. Jego zdaniem „odmowa szczepienia to nie jest kwestia wolności jednostki, a osoby, które powołują się na wolność w kontekście szczepień, może nieświadomie, odwołują się do tezy, iż człowiek człowiekowi wilkiem”. – To skrajny egoizm. Granicą wolności są prawa innych ludzi. Nie wolno innych narażać na pozbawienie zdrowia czy życia – akcentował Kaczyński.

Wiceminister stwierdził, że jeśli chcemy uniknąć lockdownu, musimy przekonywać niezdecydowanych do szczepień. – Tyle że w pewnym momencie dochodzimy do ściany i bonusy dla zaszczepionych na pewno zaczęłyby działać – powiedział.

Waldemar Kraska zwrócił uwagę, że w państwach, gdzie czwarta fala pandemii jest widoczna, chorują praktycznie tylko osoby niezaszczepione, coraz młodsze i one trafiają do szpitali. – Mamy w tej chwili w pełni zaszczepionych dwoma dawkami 47% Polaków. Przypomnę, że w USA jest ok. 50%, a w Wielkiej Brytanii, która jest liderem w Europie, jest 59% w pełni uodpornionych osób – wskazał.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here