Zabytkowy krzyż z Płoni przeszedł renowację

krzyz plonia
Renowacja zabytkowego krzyża

Obiekt przeniesiono na nowy fundament, poddano go także konserwacji. Podczas prac odsłoniła się oryginalna inskrypcja wyryta w kamieniu.

Zakończyła się renowacja krzyża zlokalizowanego na byłym cmentarzu ofiar cholery, która nawiedziła Ostróg, Bosacz i Płonię w 1831 r. Zlokalizowany jest on na działce wśród pól niedaleko ul. Bartka Lasoty i ul. Mikołowskiej. Obiekt nie przetrwał do naszych czasów w całości – nie ma już oryginalnego krucyfiksu, pozostał tylko wysoki cokół z półpełną rzeźbą Matki Bożej Bolesnej i inskrypcją. W miejscu krucyfiksu umieszczono w latach powojennych nowy, metalowy, mocno uproszczony.

- reklama -

Krzyż stał na lekkiej skarpie, co spowodowało, że w ostatnich latach jego fundament zaczął się obsuwać. Dodatkowo krzyż był już mocno zabrudzony, kamień z którego jest wykonany ulegał degradacji, a napisy były nieczytelne. Postanowiono więc przenieść obiekt na nowy fundament, na tej samej działce, tylko na wypłaszczonym terenie. Poddano także obiekt konserwacji. Jest on wykonany z piaskowca, który został oczyszczony i zaimpregnowany. Część ubytków uzupełniono masami renowacyjnymi, jednak większość pozostawiono – jako świadectwo stanu zachowania obiektu i dlatego, że tak duże uzupełnienia wymagałyby spajania kolorystycznego i zasłoniłyby naturalny kamień. Podczas prac odsłoniła się oryginalna inskrypcja, wyryta w kamieniu:

Vondator tey Bozey Menki
Ludwik Moklara z Plania
Zuzanna Moklara Johanna
Creiiei Jarefahowannca
z Lublenskie Kiysy Ktore tu
ieich Ciala odpoczywaiom
dnia 7go Marca 1834

Inskrypcja w części nadal jest niezrozumiała. Pozostawiono oryginalny ryt liter, wyeksponowano je jedynie farbą w kolorze, jaki zachował się pod warstwą brudu.

Konserwacja kosztowała 9 tys. zł brutto i została przeprowadzona przez firmę Oskar Renowacja Przemysław Zembroń ze środków Miasta Racibórz.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here