30 tys. zł kary za oszukanie sanepidu i wydłużenie kwarantanny. Projekt nowelizacji ustawy

koronawirus smutek dziecko
Fot. pexels.com

– To swego rodzaju straszak, który ma zniechęcić ludzi do okłamywania służb sanitarnych, bo od sprawności ich działania zależy zatrzymanie rozwoju epidemii – przekonuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o zwalczeniu chorób zakaźnych. Pojawił się tam zapis, który wprowadza możliwość wydłużenia kwarantanny maksymalnie do 30 dni z 21 obecnie. Kolejna zmiana to kary za zatajenie informacji epidemicznych – będzie mogła grozić grzywna do 30 tys. złotych.

- reklama -

– Największą słabością wywiadów epidemicznych jest ukrywanie informacji przez ludzi. Musi więc pojawić się jakiś straszak – żeby ludzie nie kłamali, nie ukrywali, z kim się spotykali, z kim mieszkają. Od sprawności zbierania wywiadów epidemicznych zależy powstrzymanie rozwoju epidemii – tłumaczy pomysł minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zapewnia, że wydłużona kwarantanna nie zostanie wprowadzona jako standardowe rozwiązanie, ale będzie możliwością, z której będzie można skorzystać „na wszelki wypadek” po to, żeby w razie potrzeby dać inspekcji sanitarnej więcej czasu na przeprowadzenie wywiadu epidemicznego. – To bardzo ważne, zwłaszcza teraz, kiedy mamy po 200 nowych zachorowań dziennie, aby służby sanitarne bardzo dokładnie przeprowadzały te śledztwa – z kim się osoba zakażona kontaktowała, gdzie chodziła, żeby w zarodku zdusić dalszą transmisję wirusa. Bo kiedy zakażeń będzie po kilka tysięcy w ciągu doby, takie dochodzenie będzie dużo trudniejsze. Te narzędzia są po to, aby nie dopuścić do eskalacji zakażeń – przekonuje Adam Niedzielski.

Minister zauważa, że jesienią – mimo kampanii szczepień przeciwko COVID-19 – może pojawić się wzrost zakażeń koronawirusem jak w poprzednim roku. – Dziś mamy trochę lepszą sytuację, bariera odpornościowa w społeczeństwie jest większa, bo stopień wyszczepienia Polaków jest całkiem spory, choć nadal niewystarczający. Tyle że pojawiły się nowe mutacje wirusa, które różnią się stopniem zakażalności. Dlatego jesieni trzeba się bać, ale w sposób świadomy. Bo nawet jeżeli liczba zakażeń eskalować będzie do kilku lub kilkunastu tysięcy dziennie – bo takie są czarne scenariusze – to nie będzie miało takiego przełożenia na hospitalizacje i zgony jak w poprzednich falach. Co za tym idzie obciążenie systemu opieki zdrowotnej nie będzie tak duże. Zakładamy, że hospitalizacje spadną o ok. 40% – prognozuje Adam Niedzielski.

– Podczas poprzednich wakacji ludzie raczej przestrzegali reżimu sanitarnego i w sklepach, i w innych miejscach publicznych nosili maseczki. Jednak w związku z większą mobilnością, powrotem do pracy i szkół zakażenia poszły w górę. Po wakacjach można się spodziewać podobnego efektu. Z tym jednak zastrzeżeniem, że będziemy mieli we wrześniu zaszczepione blisko 60% społeczeństwa. To czynnik łagodzący, który sprawi, że liczba hospitalizacji i zgonów nie powinna być aż tak duża – mówi Niedzielski.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj