Wizyta w ZUS bez wychodzenia z domu. 14 tys. e-wizyt w woj. śląskim

ewizyta zus
Aby zarezerwować e-wizytę, trzeba wejść na stronie www.zus.pl w link do umawiania zdalnych konsultacji. E-wizytę trzeba umawiać w placówce ZUS, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania

W ten sposób klienci ZUS mogą załatwić sprawy dotyczące emerytur i rent, zasiłków, kwestii związanych z prowadzeniem firmy czy potwierdzeniem profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Ponad 14 tysięcy e-wizyt odbyło się w Oddziałach ZUS w województwie śląskim. W całym kraju z wideorozmowy z ekspertem ZUS skorzystało 100 tys. osób. Jak podkreśla ZUS, to bardzo wygodna i bezpieczna forma kontaktu z instytucją, która umożliwia załatwienie większości spraw bez konieczności wychodzenia z domu.

- reklama -

E-wizytę ZUS wprowadził w październiku 2020 r., a codziennie taką formę kontaktu wybiera średnio kilkaset osób dziennie w całej Polsce. W ten sposób klienci ZUS mogą załatwić sprawy dotyczące emerytur i rent, zasiłków, kwestii związanych z prowadzeniem firmy czy potwierdzeniem profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To kolejne nowoczesne narzędzie, które Zakład uruchomił dla klientów i wpisuje się w szerszą reformę związaną między innymi z automatyzacją i cyfryzacją ZUS.

W województwie śląskim z takich e-wizyt skorzystało 14 100 klientów. W Oddziale ZUS w Rybniku ponad 2,6 tys. osób.

Rezerwacja e-wizyty w ZUS

– Aby zarezerwować e-wizytę, trzeba wejść na stronie www.zus.pl w link do umawiania zdalnych konsultacji. E-wizytę trzeba umawiać w placówce ZUS, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. W przypadku płatników składek powinien być to oddział ZUS właściwy ze względu na adres firmy – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Dzień przed spotkaniem osoba, która umówiła się na e-wizytę w ZUS, na wskazany podczas rejestracji numer telefonu otrzyma SMS z przypomnieniem o konsultacji. W dniu e-wizyty godzinę przed spotkaniem otrzyma też maila z linkiem. Po kliknięciu w link nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS.

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient ma pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

E-wizyta w języku migowym

Co ważne od lutego 2021 r. klienci mogą umawiać się na konsultacje w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. E-wizyta w języku migowym to szansa na samodzielne załatwienie sprawy z ekspertem ZUS bez konieczności wychodzenia z domu. Z tej formy skorzystało dotychczas blisko sto osób.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here