Za śląskimi przyszłymi terytorialsami pierwszy egzamin

13 sbot wot
Za śląskimi przyszłymi terytorialsami pierwszy egzamin

Przyszli terytorialsi musieli wziąć udział w kilkunastogodzinnym egzaminie obejmującym m.in. zieloną taktykę, strzelanie, współpracę w zespole, kamuflaż i terenoznawstwo.

Dobiegła końca „szesnastka”, czyli kolejne szkolenie podstawowe w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. 2 września sprawdzany był poziom przyswojenia wiedzy zdobywanej przez żołnierzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Przyszli terytorialsi musieli wziąć udział w kilkunastogodzinnym egzaminie obejmującym m.in. zieloną taktykę, strzelanie, współpracę w zespole, kamuflaż oraz terenoznawstwo. Blisko 120 rekrutów przystąpiło do niego u w Cieszynie i Brzegu.

- reklama -

Tzw. „szesnastka” to jednak dopiero początek wojskowego szkolenia, przed nimi trzy lata rozwoju. Pierwszy rok to szkolenie indywidualne, następny specjalistyczne, a ostatni to szkolenie zgrywające. Choć to dopiero wstęp, już na tym poziomie dochodzi do pierwszej weryfikacji. Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się dziś, 4 września.

Ostatnie szkolenia mocno różnią się od poprzednich. Ma to związek z pandemią COVID-19. Zajęcia prowadzone są zgodnie z wytycznymi sanitarno-epidemicznymi. Wszyscy rekruci przed rozpoczęciem szkolenia przedstawiali paszport covidowy lub byli poddani testom na obecności koronawirusa. Chętni mogli jeszcze na bramie przyjąć pierwszą dawkę szczepionki.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 r. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. W ostatnich miesiącach rośnie zainteresowanie służbą w 13. ŚBOT. Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 30 tys. żołnierzy. W 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ich obecnie ponad półtora tysiąca.

fot. 13. ŚBOT
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj