Koncert umuzykalniający w RCK. Dzieci poznały fortepian [ZDJĘCIA]

koncert umuzykalniajacy
Koncert umuzykalniający w RCK. Dzieci poznały fortepian

Koncerty umuzykalniające są prowadzone od kilkudziesięciu lat przez Franciszka Borysowicza. Biorą w nich udział uczniowie z raciborskich szkół podstawowych z klas I-III.

24 września zainaugurowano tegoroczny cykl koncertów umuzykalniających odbywających się w Raciborskim Centrum Kultury. Wydarzenie został uroczyście otwarte przez wiceprezydenta Raciborza Dawida Wacławczyka i dyrektor RCK Joannę Maksym-Benczew. Koncerty umuzykalniające są prowadzone od kilkudziesięciu lat przez Franciszka Borysowicza. Biorą w nich udział uczniowie z raciborskich szkół podstawowych z klas I-III. W piątek RCK gościliło ponad 300 młodych melomanów – dla wielu z nich była to pierwsza wizyta na sali widowiskowej.

- reklama -

W tym półroczu dzieci będą poznawały instrumenty strunowe. Bohaterem pierwszego spotkania był fortepian. – Grę na tym pięknym instrumencie prezentował nam Jakub Czekierda, którego już kilkakrotnie gościliśmy w ubiegłych latach. Pan Jakub jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie uczy w szkole muzycznej w Bielsku-Białej i wykłada na Wydziale Sztuki i Nauki o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Na swoich recitalach wykonuje zarówno utwory klasyczne, jak i jazzowe – relacjonuje RCK. Podczas koncertu najmłodsi melomani mogli usłyszeć następujące utwory: „Bagatelę” P. Czajkowskiego, Etiudę d-moll Op. 25 nr 4, Walc Des-Dur „minutowy” F. Chopina oraz Poloneza g-moll zwanego „dziecięcym” F. Chopina, „Bułeczkę z masłem” W.A. Mozarta oraz Preludium B-Dur G. Gerschwina.

– W arkana nie tylko muzyczne, ale również savoir vivre podczas koncertów wprowadzał naszych najmłodszych pan Franciszek. Młodemu pokoleniu nie tylko pięknie wpaja wiedzę muzyczną, ale również to, jak należy się zachowywać na koncercie, jak ubrać, jak nagradzać muzyków, zarówno brawami, jak i kwiatami na koniec. Na koncert pan Franciszek przyniósł dzieciom klawisze fortepianu w formie tablic, które 11 śmiałków mogło trzymać, a pozostali odgadywali, który dźwięk był właśnie zagrany na fortepianie. Cieszymy się, że dzięki tym koncertom rosną nam kolejne pokolenia odbiorców kultury – relacjonują organizatorzy.

Następny koncert umuzykalniający odbędzie się 26 października.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here