Reportaże, które warto przeczytać tej jesieni

Książki

Jeśli masz w planach książki, które wymagają większego skupienia niż lekkie powieści, to właśnie jest idealny moment, by po nie sięgnąć. W tym tygodniu Biblioteka w Raciborzu poleca nowości.

Wśród nowości między innymi: W ciemnej dolinie – autorstwa Roberta Kolkera- niewiarygodna, a jednak prawdziwa historia rodziny, w której ilość tragedii zdecydowanie przekroczyła wszelkie „normy”. Rzetelny, pełny emocji, wciągający i przerażający reportaż – 11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat – Zuckoff Mitchel. Dziennikarz, który wiedział za dużo – Łukasza Cieśli i Jakuba Stachowiaka – reportaż o jednej z najbardziej tajemniczych spraw kryminalnych w historii Polski.

- reklama -

Klerycy. O życiu w polskich seminariach – Sepioło Mariusz

Cała prawda o życiu w polskim seminarium. Dla części kleryków pójście do seminarium było najlepszą decyzją w życiu, dla innych – początkiem dramatu. Są tacy, którzy uznają sens narzuconych zasad, i tacy, którzy nie wytrzymują izolacji i kontroli przełożonych. Dla jednych celibat to wartość, dla drugich – źródło hipokryzji w Kościele.

Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele – Nowak Artur , Obirek Stanisław

Zmieniają się księża, zmieniają się biskupi, a patologie w polskim Kościele pozostają. Nierozliczone przestępstwa, w tym pedofilia, brak kontroli nad finansami, arbitralność awansów, wykluczenie kobiet, feudalny model władzy, afery seksualne, skorumpowani biskupi, rozpusta, kolesiostwo, cynizm, związki z władzą, hipokryzja… Przez media co i rusz przewijają się kolejne skandale, które pokazują, że hierarchowie mają na sumieniu bodaj wszystkie grzechy główne.

Dziennikarz, który wiedział za dużo – Cieśla Łukasz , Stachowiak Jakub

Jarosław Ziętara zaginął 1 września 1992 roku. Młody reporter „Gazety Poznańskiej” rozpracowywał poznańskie afery gospodarcze. Dotarł do przekrętów, do których dochodziło w największym polskim holdingu początku transformacji – Elektromisie, założonym przez Mariusza Ś., późniejszego twórcę Biedronki i Żabki. Ziętara kopał zbyt głęboko i poniósł za to najcięższą karę: jak ustaliła prokuratura, został uprowadzony i zamordowany. Biznesy z lat 90. zamieniły się w gigantyczne spółki, a skazanych za zabicie Ziętary nadal nie ma. I choć wersji wydarzeń jest wiele, żaden z dwóch procesów nie odpowiedział dotąd ostatecznie na pytanie „kto i dlaczego”.

Dzikie żądze – Łyś Grzegorz

Błyskotliwa, napisana z werwą i reporterskim zacięciem, biografia Bronisława Malinowskiego – słynnego polskiego podróżnika, etnografa, socjologa, twórcy antropologii funkcjonalnej oraz jednego z pionierów wykorzystania obserwacji uczestniczącej w badaniach społecznych, autora książki „Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji”. Fascynujący obraz epoki, w tym niełatwej przyjaźni łączącej Malinowskiego ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem.

W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii – Kolker Robert

Galvinowie mogliby być ucieleśnieniem amerykańskiego snu. Dan i Mimi wzięli ślub zaraz po II wojnie światowej, rodzinę zakładali w czasach rosnącego dobrobytu, awansowali do klasy średniej, kupili piękny dom. Marzyli o dużej rodzinie i ich marzenie się spełniło, doczekali się aż dwanaściorga dzieci. Ale za zamkniętymi drzwiami rozgrywał się dramat. Jeden po drugim ich sześciu synów traciło kontakt ze światem. Diagnoza – schizofrenia – w tamtych czasach była jak wyrok dla całej rodziny.

Jak wychować nazistę. Reportaż o fanatycznej edukacji- Ziemer Gregor

Książka ostrzeżenie przed tym, co może się stać, jeśli edukację naszych dzieci oddamy w ręce fanatyków. Partia interesuje się dzieckiem, zanim zostanie ono poczęte. Matki sprowadzają je na świat, bo On je o to poprosił. Zdrowe dzieci należą do Państwa, te z defektami otrzymają łaskę śmierci. Szkoła to poligon Partii – słabi i nieposłuszni zostają wydaleni. Umysły mają być jednakowe, każdy włączony w wielką Świadomość Państwową.
Chłopcy będą żołnierzami, dziewczęta – urodzą żołnierzy.

W 1939 roku Gregor Ziemer, dyrektor Szkoły Amerykańskiej w Berlinie, wykorzystując swoje kontakty, odwiedza instytucje edukacyjne III Rzeszy. Dociera do domów matki i dziecka, szpitali sterylizacyjnych, izb dla noworodków. Uczestniczy w lekcjach dla chłopców i dziewcząt, wykładach uniwersyteckich. Przygląda się szkoleniom członków Jungvolk i Hitlerjugend, obserwuje nocne rytuały inicjacyjne w średniowiecznych zamkach.

11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat – Zuckoff Mitchel

Jedenastoletni Bernard po raz pierwszy leciał samolotem. Dwuletnia Christine zostawiła w łóżku ukochaną przytulankę, żeby nic jej się nie stało podczas podróży. Stewardesa Amy Sweeney właśnie wróciła z urlopu wychowawczego i nie mogła się pogodzić z tym, że nie odprowadzi tego dnia córeczki do przedszkola. Zandra i Robert lecieli w podróż poślubną na Hawaje. Renée May, stewardesa, chciała zaskoczyć rodziców niespodziewaną wizytą. Zamierzała powiedzieć im, że jest w ciąży.

Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu – Siegień Paulina

Paulina Siegień opowiada o połączeniu się przedwojennego Königsberga z powojennym Kaliningradem w jedno fantazmatyczne miasto niczym z bajki. Tu pamięć nie chce przeminąć, to, co współczesne, odbija się w tym, co dawne. Duch przeszłości nie znika. Tylko czy jest to dobry duch Kanta z jego ideą wiecznego pokoju, czy ponury i złowieszczy Smętek?

[opisy pochodzą od wydawców]

Wszystkie nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie biblrac.pl oraz w katalogu bibliotecznym.

/MiPBP Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj