Uważajcie na fałszywe sms-y. Przestępcy podszywają się pod skarbówkę i MF

telefon komorkowy
Fot. freepik.com

Przestępcy podszywają się pod urząd skarbowy lub Ministerstwo Finansów i rozsyłają szkodliwe oprogramowanie.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustwem stosującym metodę phishingu. Rozsyłane przez oszustów wiadomości zawierają niebezpieczne załączniki i są zatytułowane „Zaległe płatności podatku” (pisownia oryginalna). Poniżej przykład fałszywej wiadomości:

- reklama -

„Dobry dzień, Ma to na celu poinformowanie Cię o rozbieżności w Twojej ewidencji podatkowej. Odwiedź swój bank lub jakikolwiek urząd skarbowy w Twojej okolicy z załączonym ewidencją podatkową. W załączniku znajduje się dokumentacja podatkowa, zaległe płatności i numer referencyjny sprawy podatkowej.

Dochód krajowy Administracja Rząd Polski”

Co robić?

Podejrzane, zawierające linki, sms-y warto zgłosić. Wystarczy przesłać je na numer 799 448 084, wykorzystując w swoim telefonie funkcję „przekaż” albo „udostępnij”. Wiadomość trafi bezpośrednio do analityków CSIRT NASK, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Z jednego numeru można zgłosić maksymalnie trzy wiadomości w ciągu czterech godzin.

Numer służy wyłącznie do sms-owego zgłaszania prób wyłudzeń internetowych (phishingu, fałszywych aplikacji). Jeśli chcesz zadzwonić i zgłosić incydent – odpowiedni numer znajdziesz na stronie CSIRT NASK.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj