W raciborskiej bibliotece powstaje film dokumentalny [ZDJĘCIA]

W raciborskiej bibliotece powstaje film dokumentalny

Uczestnicy zajęć mieli możliwość wcielenia się w scenarzystów, reżysera oraz dźwiękowca, jednocześnie odgrywając role bohaterów filmu.

W raciborskiej bibliotece trwa realizacja projektu „Polski Da Vinci”. Na drugich warsztatach uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego Julian Ochorowicz uważany jest za twórcę teoretycznych podstaw współczesnej telewizji. Młodzież poznała m.in. najważniejsze zasady realizowania dobrych ujęć filmowych, aby w końcowym montażu film był ciekawy, a widz się nie nudził. Dowiedziała się też, jak konstruować narrację i robić zbliżenia, a także czym jest scenariusz i scenopis.

- reklama -

Zadaniem kończącym cały projekt „Polski Da Vinci” jest nakręcenie filmu dokumentalnego inspirowanego osobą Juliana Ochorowicza. Sceny do filmu są kręcone od pierwszych zajęć, kolejne ujęcia powstaną podczas wycieczki do Muzeum Magicznego Realizmu. Doskonałą motywacją do działania dla młodych twórców jest planowana na 26 listopada uroczysta premiera filmu ich autorstwa.

– Na filmowych warsztatach powstały pierwsze sceny do filmu. Młodzież doskonale się bawiła, poznając możliwości różnych kamer, w tym zakupionej ze środków pochodzących z dofinansowania projektu przez Fundację BGK. Daje ona możliwości kręcenia stabilnych scen dynamicznych, a także relacjonowania wydarzeń, co zostało przećwiczone i wypróbowane na warsztatach. Powstał także plan wykorzystania sprzętu w czasie kolejnych zajęć. Uczestnicy mieli możliwość wcielenia się w scenarzystów, reżysera oraz dźwiękowca, jednocześnie odgrywając role bohaterów filmu. Nagrane ujęcia, w których zgodnie z zaplanowanym scenariuszem udzielali sobie wywiadów, posłużą jako sceny do powstającego filmu – relacjonuje biblioteka.

Kolejnym punktem projektu jest wycieczka do Muzeum Magicznego Realizmu, czyli „Ochorowiczówki”, która odbędzie się w najbliższą sobotę 30 października. Są jeszcze wolne miejsca. Wszelkie informacje można uzyskać w Filii Publiczno-Szkolnej nr 8, ul. Żorska 2, telefon: 32 419 04 93, e-mail: [email protected]

Do projektu nadal można dołączyć i wziąć udział w niezwykłej przygodzie z Julianem Ochorowiczem oraz Filią nr 8 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here