Zmiany w prawie istotne dla transformacji energetycznej

Do Polski z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma trafić ponad 4,4 mld euro. 

- reklama -

Większość z FST trafi do sześciu regionów górniczych. Jego celem jest pomoc w ograniczeniu negatywnych skutków społecznych, gospodarczych oraz środowiskowych transformacji energetycznej. Gminy górnicze mimo oczekiwania na te fundusze, mają również wiele obaw z tym związanych.

Jak mówi Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych nie ma jeszcze konkretnych informacji co do tego jak te pieniądze będą dzielone. Jakie środki pójdą na inwestycje strategiczne centralne, a kto i jak będzie dzielił pieniądze na mniejsze, samorządowe projekty.

Anna Hetman wzięła udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w dniach 20-22 września 2021 roku. Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dostępne będą w latach 2021-2027. Pierwsza transza powinna być wykorzystana do 2023 roku.

Zdaniem Anny Hetman – jeżeli chodzi o pieniądze do 2023 roku to jest to ostatni dzwonek, by móc po nie sięgnąć, mając przygotowane konkretne koncepcje i projekty. Planowanie nowych inwestycji w miastach pociąga za sobą konieczność przeprowadzenia czasochłonnych procedur, jak zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uchwalenie studium.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj