103 lata temu Polska odzyskała niepodległość

pilsudski
Marszałek Józef Piłsudski podczas obchodów Święta Niepodległości na Pl. Saskim w Warszawie w 1926 r. Fot. NAC

Pięć pokoleń walczyło w powstaniach i podtrzymywało ducha polskości, aby w listopadzie 1918 r. Polacy mogli cieszyć się wolnością.

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli. Nadzieja pojawiła się w 1914 r., kiedy rozpoczęła się wielka wojna, a po przeciwnych stronach frontu znalazły się państwa, które dokonały rozbiorów Polski. Dlaczego świętujemy 11 listopada? To właśnie wtedy w wagonie kolejowym w lesie pod francuskim Compiegne podpisano rozejm pomiędzy państwami ententy a Cesarstwem Niemieckim kończący I wojnę światową. Tego dnia również Rada Regencyjna oddała pełnię władzy wojskowej w ręce Józefa Piłsudskiego, który został zwolniony z aresztu w Magdeburgu.

- reklama -

Atmosferę tej wyjątkowej chwili tak opisywał ówczesny premier Jędrzej Moraczewski: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. […] Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.

W latach 1919–1936 r. obchody rocznicy odbywały się zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada i miały charakter wojskowy. Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 r. Miało ono łączyć odzyskanie suwerenności państwowej z zakończeniem I wojny światowej i upamiętniać Józefa Piłsudskiego. W 1945 r. ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, znosząc jednocześnie Święto Niepodległości. Przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 r.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Raciborzu rozpoczną się mszą świętą o godz. 11:00 w kościele farnym, następnie władze miasta oraz goście złożą kwiaty pod pomnikiem Arcybiskupa Biskupa Polowego Wojsk Polskich Generała Dywizji Józefa Gawliny.

Poza częścią oficjalną odbędą się także inne wydarzenia upamiętniające rocznicę. O godz. 13:00 na ul. Basztowej rozpocznie się rywalizacja w ramach biegów OCR „Bitwa o Basztę”. O godz. 10:00 w Arenie Rafako rozegrany zostanie turniej brydża sportowego – VII Turniej Pamięci E. Olbrota i L. Przygody w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Par „O Podkowę Kasztanki Marszałka”. W godz. 11:00-14:00 na Strzelnicy IPA Region Racibórz zaplabowanie zawody „11-11-11” (11 strzałów na 11 Listopada w 11 minut) o Puchar Prezydenta Raciborza, a w godz. 17:00-18:30 na rynku Raciborzu – „Muzykowanie przy ognisku” – pieśni patriotyczne w wykonaniu Orkiestry Dętej Plania oraz wspólne muzykowanie z Krzysztofem Koziarskim wraz z wokalistkami Alicją Ploch-Burdą oraz Joanną Skowyrą. Dodatkowe atrakcje: rogale marcińskie, aromatyczny grzaniec bezalkoholowy, wojskowa grochówka.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj